Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Demokratik Açılım > Çözüm sürecinde yeni aşama: İzleme Kurulu

Çözüm sürecinde yeni aşama: İzleme Kurulu
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın 'Çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçtik' diyerek açıkladığı yeni yol haritasının ayrıntıları netleşiyor. Plana göre toplumun ortak vicdanını yansıtacak isimlerin katılacağı İzleme Kurulu oluşturulacak. Kaçırılan çocukların serbest bırakılması ve dağdan dönüş için de düzenleme yapılacak

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın açıkladığı, Çözüm Süreci'nde sonuca doğru hızlı adımlar atılmasını öngören yeni aşamanın ayrıntıları netleşmeye başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile yürürlüğe girecek yeni aşamada daha somut adımlar atılacak ve süreç, Türkiye'nin ortak vicdanını temsil eden isimlerden oluşturulacak bir İzleme Kurulu tarafından takip edilecek.

SÜREÇTE 2. AŞAMA

Hükümetin 2012 Aralık ayından bu yana sürdürdüğü çözüm sürecinde tıkanma iddialarını yalanlayan Başbakan Yardımcısı Atalay, önceki gün yaptığı açıklamada tam aksine süreçte 2. aşamaya geçildiğini söyledi.

19 Mayıs'ta Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında bu kapsamda en kritik toplantılarından birinin yapıldığını kaydeden Atalay, toplantıda 'daha somut, yeni bir yol haritasının üzerinde çalışılması, sonuca doğru daha hızlı adımlar atılması' kararının alındığını vurguladı. Yeni Şafak gazetesinden Çetiner Çetin’in haberine göre Atalay'ın sözünü ettiği 2. aşamanın ayrıntıları belli oldu.

SABOTAJ ENDİŞESİ

Alınan bilgiye göre, bir buçuk yıldır silahların sustuğu, ölüm haberlerinin gelmediği bir ortamdan rahatsız olan kesimlerin süreci sabote edeceğinden endişe eden hükümet, daha somut adımlardan oluşan 2. aşamaya geçme kararı aldı. Çözüm sürecinin devamlılığını sağlamak amacıyla 18 ayda tamamlanacak 4 aşamalı bir yol haritasını masaya yatıran hükümet, çalışmalarda da sona yaklaştı.

AKİL ADAMLAR YERİNE İZLEME KURULU

Plana göre, hükümet, yeni aşamada Türkiye'nin ortak vicdanı sayılabilecek isimlerin yer alacağı bir İzleme Kurulu'nu oluşturmayı planlıyor. Kurulacak İzleme Kurulu, bir önceki Akil Adamlar heyetinin yerini alacak ancak, sayıca daha az tutulacak. Kurul, son aylarda yaşanan yol kesme gibi sabotajların önüne geçmek için de çalışma yapacak.

GERİ DÖNÜŞÜN ÖNÜ AÇILACAK

Yol haritası ile son günlerde Türkiye'nin ana gündem maddeleri arasında yer alan PKK tarafından kaçırılan çocukların serbest bırakılması ve dağdan dönüşün önünü açacak düzenlemeler de hayata geçirilecek. Bu kapsamda, haklarında Kırmızı Bülten çıkarılmayan örgüt mensuplarının geri dönüşü kolaylaştırılacak.

GAZETECİ VE STK'LAR İMRALI'YA GİDEBİLİR

Ayrıca, yeni yol haritası kapsamında HDP heyetlerinin dışında bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri ve gazetecilerin İmralı'yı ziyaretine de izin verilmesi planlanıyor. MİT'in İmralı, HDP'nin Kandil'le yaptığı görüşmelerde yeni yol haritasının ele alındığı ve tarafların yeni yol haritasını olumlu bulduğu öğrenildi.

Süreci yeni bir aşamaya taşıyacak yeni yol haritası ile ilgili son kararı ise Başbakan Erdoğan verecek.

 

 

Taraf, 03.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.