Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > İrtica Eylem Planı > Muvazzaf astsubay savcıya konuştu: İrtica afişlerini valiliğe bile astık

Muvazzaf astsubay savcıya konuştu: İrtica afişlerini valiliğe bile astık
 
Uzman Jandarma Çavuş Aykut Öztürk'ün "2004 yerel seçimleri öncesinde halka açık yerlere irticaya ilişkin afiş astık.

Afişler Şener Eruygur tarafından hazırlatılıyordu." sözleri, bir başka muvazzaf astsubay tarafından doğrulandı. Geçtiğimiz hafta İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'a tanık olarak ifade veren muvazzaf astsubay H.T., darbeye zemin hazırlamak amacıyla kurulan Cumhuriyetçi Çalışma Grubu'nun (CÇG) faaliyetleri kapsamında hazırlanan irtica afişlerini anlattı. Alınan bilgilere göre Afyon İl Jandarma Komutanlığı emrinde 2003-2004 yılları arasında lojistik astsubay olarak görev yaptığını söyleyen H.T., "Jandarma Genel Komutanlığı kanalıyla Türkiye'de bütün karakollara ikmal yoluyla gönderilen afişler, Afyon İl Alay Komutanlığı'na da geldi. Merkez Komutanlığı'nda bize verilen sözlü talimatlar sonucu görevli personel vasıtasıyla değişik yerlere asıldı. Caddelere, parklara, okullara, hatta valilik binasına bile bu afişler hem asıldı hem de dağıtıldı." dedi.

Astsubay H.T., söz konusu afişleri, tayini çıktığı Batman ve Adıyaman'da da gördüğünü ifade etti. Afişlerin kaldırılması konusunda herhangi bir talimatın gelmediğini de kaydederek, şöyle konuştu: "Hatırladığım kadarıyla afişlerde, irticaya yönelik atıflar yapılarak modernlik ile irticanın kıyaslaması yapılmaktaydı. Afişlerden insanların etkilenmesi için de vurucu cümleler kullanılmıştı."

Aykut Öztürk, 2004 yerel seçimleri öncesinde kahvehanelere, elektrik direklerine asılan 'irtica geliyor' içerikli afişlerin Jandarma Genel Komutanlığı'nca hazırlandığını açıklamıştı. Öztürk, söz konusu afişlerden bir örneği savcılığa teslim etmişti.

Zaman, 29.09.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.