Basından > Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan gazeteci yazar Mehmet Altan: Darbeden haberdar değildim

Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan gazeteci yazar Mehmet Altan: Darbeden haberdar değildim

Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan gazeteci yazar Mehmet Altan, "FETÖ'cü bir darbeden haberdar değildim" dedi.

İstanbul 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve aralarında tutuklu gazeteci yazarlar Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu medya mensuplarının yargılandığı davanın üçüncü duruşması yapıldı.
DHA'nın haberine göre; 17 sanıklı davada sorgusu yapılan Prof. Mehmet Altan, kimlik tespiti sırasında, "Ne iş yapıyorsunuz? sorusunu, "Üniversite hocasıydım. KHK ile attılar" diye yanıtladı.
10 Eylül'den bu yana özgürlüğünün elinden alındığını söyleyen Mehmet Altan, "Düşünceleri yargılanan birisi olarak karşınızdayım" ifadesini kullandı.

14 Temmuz'daki televizyon programı
Darbe girişiminden bir gün önce katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamaların, kendisine yönelik suçlamaların temel unsuru olmasını eleştiren Altan, 18'inci yüzyıl filozoflarından Jean-Jacques Rousseau'nun 254 sene önce yazdıklarını bugün televizyonlarda söylemesi durumunda, darbeyi bilmekle suçlanarak gözaltına alınacağını savundu. Altan, "Ardından üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle Silivri'ye atılırdı. Olabilecek siyasal ve hukuksal gelişmelerin tartışıldığı bir programdan nasıl üç müebbet istenebilir? Tabii ki FETÖ'cü bir darbeden haberdar değildim" diye ekledi.
Mehmet Altan, "Bu program her hafta Perşembe günü yayınlanıyor. İddia edildiği gibi kasıtlı olarak darbeden bir gün önce yapılmamıştır. Perşembe günü 14 Temmuz'a tesadüf etti... Ben, sürekli olarak darbeye yol açabilecek hatalara düşülmemesini istiyorum... Uyarı ve eleştiriyi yapan darbeci olur mu? Nitekim 15 Temmuz darbesine giden yol, tam da bu uyarılarak kulak asılmayan bir süreçte gerçekleşti" iddiasında bulundu.

"Utanç dönemi yaşıyoruz"
31 yıllık bir akademisyen olduğunu, 40'a yakın kitabı bulunduğunu, 24 yıllık profesör olduğunu söyleyen Mehmet Altan, "Yazarlar ve akademisyenler biat kültürü ve emir komuta zinciri içinde yer almazlar. Tek pusulaları kendi bildikleri gerçeklerdir. Maalesef hukukun öldüğü, algı operasyonu üzerinden yargılama yapıldığı, medya yargıçlığının revaçta olduğu, askeri darbe dönemlerinde bile rastlamadığım bir utanç dönemi yaşıyoruz" dedi.
Babası Çetin Altan ve ağabeyi Ahmet Altan'ın 600 kere yargılandığını, 600 dava görmüş bir ailenin ferdi olduğunu söyleyen Mehmet Altan, "Babamın mesleği hukukçu idi. Bir hukukçu babanın oğlu olarak sürekli böyle bir ortamda büyüdüm ben. 1971 muhtırasında tutuklandı. 1.5 yıl tutuklu kaldı. Sıkıyönetim komutanlıklarında dahi beni tevkif eden Sulh Ceza Hakimi gibi bir hakim görmedim" diye konuştu.
ByLock kullanan şahıslarla yaptığı telefon görüşmeleri de sorulan Mehmet Altan, "HTS kayıtlarına göre bu 9 kişi ile en son konuşmam 2014 Ocak ayında. 2016'daki darbeyi 2014'te konuştuğum adamdan mı öğrendim?" dedi.

dw.de, 21.06.2017

Konu ile ilgili sayfalar...
7/14/2017 - Yeni KHK ile 7 binden fazla ihraç: Emniyet'ten 2303, Adalet Bakanlığı'ndan 418, YÖK'ten 302, Diyanet'ten 551...
7/4/2017 - Utanç bilançosu: Yılın ilk altı ayında en az 906 işçi hayatını kaybetti...
6/23/2017 - Altan kardeşler ve Ilıcak'ın görüşleri nedeniyle 'darbecilik'le suçlandığı davada tahliye yok!...
6/23/2017 - Article 19 bilirkişi raporu: Altanlar'a yönelik suçlamalar asılsız, müebbet istemi orantısız...
6/12/2017 - AİHM'den KHK kararı: OHAL Komisyonu'na başvurun...
6/12/2017 - Ege Denizi'nde büyük deprem ...
Bütün başlıklar için tıklayınız