Basından > Ege Denizi'nde büyük deprem

 Ege Denizi'nde büyük deprem
Ege Denizi'nde TSİ 15:28'de, merkez üssü İzmir'in Karaburun ilçesi açıkları olan büyük bir deprem meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü önce 6.3 olarak açıkladı, daha sonra bu rakamı 6.0 olarak revize etti.
Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi ise depremin büyüklüğünü 6.2, merkez üssünü ise Karaburun'un 22,98 kilometre açığı olarak açıkladı.
Amerika Jeoloji Araştırmaları Kurumu'na göre ise depremin büyüklüğü 6.3, merkez üssü ise Yunanistan'ın Midilli Adası'nın güneyi.
Depremin İzmir, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Yalova, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Manisa ve Aydın'da hissedildiği bildiriliyor.
Ege kıyısındaki bazı yerleşim yerlerinde yurttaşlar, depremin ardından kapalı alanlardan sokağa çıktı.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener: Depremin artçılarını göreceğiz
Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Üzülerek söyleyeceğim ama bu depremin artçılarını da göreceğiz. Beş, beş buçuğa ulaşan artçılar göreceğiz" dedi.
AFAD'ın verilerine göre saat TSİ 15.31'de 4.9, saat 15.35'te 3.4, saat 15.47'de 4.5 büyüklüklerinde artçı sarsıntılar meydana geldi.
Depremin en çok hissedildiği yerler olan İzmir'in Dikili, Karaburun, Foça ve Aliağa ilçelerinde AFAD'a bağlı İzmir Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nden ekipler keşif çalışmalarına başladı.
İzmir, Bursa, Sakarya, Afyon, Ankara, Manisa, Uşak ve Aydın İl AFAD'dan ekipler bölgeye sevk edildi. İzmir, Aydın, Manisa ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı sağlık ekipleri de teyakkuzda bekliyor.

İzmir Valisi Ayyıldız: Can ya da mal kaybı yok
İzmir Valisi Erol Ayyıldız, şu ana dek kendilerine intikal eden can ya da mal kaybının olmadığını açıkladı. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da kendilerine ulaşan bir hasar bilgisi olmadığını söyledi.
Doğan Haber Ajansı (DHA) ise başta İzmir olmak üzere Ege kıyısındaki merkezlerde birçok kişinin evlerine ve işyerlerine girmediklerini bildirdi.

Midilli'de evlerin çatıları çöktü
DHA'ya göre deprem Yunanistan'ın Ege'deki Midilli ve Sakız adalarında da şiddetli biçimde hissedildi. Midilli köylerindeki evlerde büyük hasar meydana geldi. Evlerin çatıları çöktü, duvarları yıkıldı.
Midilli adasında yayın yapan yerel haber siteleri, Midilli adasındaki Plomari köyündeki depremin ilk hasarlarını cep telefonu ile çekilen fotoğraf ve videolarla paylaştı.
Depremde Midilli ve Sakız adasındaki köylerde evlerin çatılarının ve duvarlarının yıkıldığı, bazı sokakların ise harabeye döndüğü görüldü.
Midilli şehir merkezinde ise insanlar sokaklara çıktı, yaralıların devlet hastanelerine ve kliniklere götürüldüğü belirtildi. Adada ayrıca okullar da tatil edildi.

BBCTurkish.com.tr, 12.06.2017

 

Konu ile ilgili sayfalar...
7/14/2017 - Yeni KHK ile 7 binden fazla ihraç: Emniyet'ten 2303, Adalet Bakanlığı'ndan 418, YÖK'ten 302, Diyanet'ten 551...
7/4/2017 - Utanç bilançosu: Yılın ilk altı ayında en az 906 işçi hayatını kaybetti...
6/23/2017 - Altan kardeşler ve Ilıcak'ın görüşleri nedeniyle 'darbecilik'le suçlandığı davada tahliye yok!...
6/23/2017 - Article 19 bilirkişi raporu: Altanlar'a yönelik suçlamalar asılsız, müebbet istemi orantısız...
6/21/2017 - Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan gazeteci yazar Mehmet Altan: Darbeden haberdar değildim ...
Bütün başlıklar için tıklayınız