Basından > TSK: Şırnak'tan kalkan askeri helikopter düştü, 13 asker şehit oldu

 TSK: Şırnak'tan kalkan askeri helikopter düştü, 13 asker şehit oldu

Şırnak'ın Uludere ilçesinden kalkan askeri helikopter, kalkıştan 3 dakika sonra düştü.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), içinde 13 askeri personelin bulunduğu AS 532 Cougar tipi helikopterin yüksek gerilim hatlarına takılması sonucu düştüğünü duyurdu.
TSK'nın açıklamasında "Helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır" dendi.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"31 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve içinde 13 personelimizin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğramıştır. Olayla ilgili inceleme devam etmektedir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır."
Helikopterin yüksek gerilim hattına takılıp düştüğünü belirten Şırnak Valiliği de, olay yerine kurtarma ekiplerinin intikal ettiğini duyurdu.
Doğan Haber Ajansı (DHA), Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın da aralarında bulunduğu askeri heyetin helikopterle Şenoba'da üs bölgelerini denetlemeye gittiğini, TSİ 19.40 sıralarında sinyalin kesildiğini bildirdi.
Helikopterde Tümgeneral Aydın'ın yanı sıra 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 2 başçavuş, 2 uzman çavuş ve 1 üsteğmen bulunuyordu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olayla ilgili yetkililerden bilgi aldı ve "Şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından "Şırnak'ta helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 13 askerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm Türkiye'nin başı sağolsun" mesajı paylaştı.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Twitter'dan, "Şırnak'tan acı bir kaza haberi, yine yüreğimize kor ateşler düştü. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun..." dedi.
Cougar tipi helikopterler üç defa düştü
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, incelemelerde bulunmak üzere Şırnak'a gitti.
Fransız-Alman ortak yapımı AS532 Cougar helikopterleri 1996 yılından bu yana Kara Kuvvetleri'nde genel maksat amaçlı kullanılıyor.
DHA'nın aktardığına göre Cougar tipi helikopterler daha önce iki defa düştü.
4 Haziran 1997'de Kuzey Irak'taki operasyonlara katılan askerleri taşıyan Cougar tipi bir helikopter, PKK'nın attığı füze ile vuruldu, helikopterdeki 11 asker hayatını kaybetti.
Isparta'nın Eğirdir ilçesinde de 29 Nisan 2003'te eğitim uçuşu yapan bir AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü, olayda 4 asker hayatını kaybetti, bir asker ağır yaralandı.
Şırnak'ta havalandıktan kısa bir süre sonra düşen helikopterdeki heyetin de Şenoba'da üs bölgelerini denetlediği belirtildi.

BBCTurkish.com.tr, 31.05.2017

Konu ile ilgili sayfalar...
7/14/2017 - Yeni KHK ile 7 binden fazla ihraç: Emniyet'ten 2303, Adalet Bakanlığı'ndan 418, YÖK'ten 302, Diyanet'ten 551...
7/4/2017 - Utanç bilançosu: Yılın ilk altı ayında en az 906 işçi hayatını kaybetti...
6/23/2017 - Altan kardeşler ve Ilıcak'ın görüşleri nedeniyle 'darbecilik'le suçlandığı davada tahliye yok!...
6/23/2017 - Article 19 bilirkişi raporu: Altanlar'a yönelik suçlamalar asılsız, müebbet istemi orantısız...
6/21/2017 - Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan gazeteci yazar Mehmet Altan: Darbeden haberdar değildim ...
Bütün başlıklar için tıklayınız