Dünya

 Dünya'dan Başlıklar 

 Dünya > Dünya'dan Başlıklar > Katar tezkeresi TBMM'den geçti

 Katar tezkeresi TBMM'den geçti
Körfez'in önde gelen ülkelerince diplomatik ve ekonomik olarak tecrit edilen Katar'a Türk askeri konuşlandırılmasını öngören karar tasarısı, TBMM'de kabul edildi.

Katar krizinin ardından bu ülkedeki Türk üssüne asker gönderilmesine izin veren kanun tasarısı öne çekildi. Gelecek hafta görüşülmesi planlanan tasarısı bugün TBMM gündemine getirildi ve Meclis'te onaylandı.
Reuters, Türkiye ile Katar arasında 28 Nisan 2016'da Doha'da imzalanan anlaşmaya binaen hazırlanan tasarının, çoğu AKP ve MHP'li olmak üzere, 240 vekilin lehte oyuyla kabul edildiğini duyurdu.
Ajansa göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz oylamanın zamanlamasını eleştirdi.
Yılmaz, "Bu anlaşmalarla Türkiye bir seçim yapıyor. Katar'ın yanında durarak başka ülkeleri karşısına alıyor. Bu yanlış bir politikadır. Taraf olarak nasıl arabulucuk yapacaksınız?' dedi.

Askerlerin görev tanımı
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Katar'a gönderilecek birliğin asli vazifesi, "gerçekleştirilecek müşterek, birleşik tatbikatlar ve eğitimler vasıtasıyla Katar'ın savunma imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesini desteklemek; her iki tarafın da mutabakatına tabi olarak, diğer ülkelerin silahlı kuvvetleri ile eğitim, tatbikatlar icra etmek ve üzerinde mutabık kalınacak terörizmle mücadele ile uluslararası barışı destekleme harekatlarına katkı sağlamak ve iki tarafın yazılı mutabakatı ile uygun bulunacak diğer görevler" olarak tanımlandı.
Katar'daki Türk üssüne 600'e yakın askerin konuşlandırılması planlanıyor. Üssün hazırlıklarını yürütmek amacıyla 80 Türk askerinin bölgede olduğu belirtiliyor.
Gıda ve su yardımı
Türkiye, Körfez'in önde gelen ülkelerinin yaptırımları ve diplomatik tecriti ile karşı karşıya olan Katar'a gıda ve su yardımı yapmaya da hazır.
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Katar'la ticareti kesmesiyle oluşan boşluğu Türk ihracatçıların doldurabileceğini söyledi.
Gıda talebinin üçte birini diplomatik ilişkileri kesen Suudi Arabistan'dan karşılayan Katar, gıda sıkıntısı yaşamamak için görüşmelere başlandığını duyurdu.

Katar nach dem Boykott
Reuters'a bilgi veren Katarlı bir yetkili, İran ve Türkiye ile gıda ve su tedariki için görüşme yürütüldüğünü belirtti.
Katar'da dört hafta yetecek kadar kuru bakliyat stoku olduğu belirtiliyor. Gıda sıkıntısının baş göstermesinden endişe eden Katarlıların, marketlere akın ettiği aktarılıyor.

Trump Katar Emiri ile görüştü
ABD Başkanı Donald Trump, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Tani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Körfez ülkeleriyle diplomatik krizin aşılması için Trump'ın yardım teklifinde bulunduğu belirtildi.
Gerek duyulması halinde Trump'ın tarafları Beyaz Saray'da ağırlamaya hazır olduğu açıklandı.
ABD Başkanı dün sosyal medyada paylaştığı mesajında ise Katar'a tecrit kararı için "terörizmin sonunun başlangıcı" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Katar'a desteğe 15 yıl hapis
Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri'nde Körfez ülkelerinin teröre destek vermekle suçladığı Katar'ı savunanlara 15 yıl hapis cezası verileceği açıklandı.
Sosyal medyada yazılı ya da sözlü olarak Katar'a destek çıkanların hapis cezasının yanı sıra 136 bin dolar para cezasına da çarptırılabileceği duyuruldu.

"Katar'a taviz yok"
Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dış İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş da Katar'la yaşanan diplomatik krizle ilgili Reuters'a açıklamada bulundu.
Kuveyt'in arabuluculuk için devreye girmesini memnuniyetle karşıladıklarını ancak pazarlık yapılacak bir durum olmadığını belirten Gargaş, ne kendilerinin ne de Suudi Arabistan'ın Katar'a taviz vereceğini söyledi.
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ın aralarında yer aldığı Arap Yarımadası'nın önde gelen ülkeleri terörü desteklediği gerekçesiyle Katar'la diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı.

dw.de, 07.06.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.