Dünya

 Dünya'dan Başlıklar 

 Dünya > Dünya'dan Başlıklar > Sicilya'da zorlu G7 zirvesi

 Sicilya'da zorlu G7 zirvesi
G7 devlet ve hükümet başkanlarının zirve buluşmasında dünya ticareti ve terörle mücadele ağırlıklı yer tutacak. İltica politikasında görüş ayrılıkları çıkması sürpriz olmayacak.

ABD Başkanı Donald Trump uzun yurt dışı turunu İtalya'nın Sicilya adasındaki Taormina kentinde tamamlayacak. Önde gelen yedi sanayi ülkesinin (ABD, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık) devlet ve hükümet başkanları arasındaki zirve buluşmasının gündeminde dört önemli konu bulunuyor: İklimin korunması, ticaret, mülteciler ve terör ile mücadele.
İklimi koruma politikaları:
2015 yılında Almanya'da yapılan G7 zirvesinde fosil enerji hammaddeleri döneminin sona ermekte olduğu ilan edilmişti. Sicilya'daki buluşmada ise iklim politikasında önemli hamle yapılması beklenmiyor. Konunun Taormina buluşmasının kapanış bildirisine alınması bile başarı sayılacak.
Trump'ın ilk kez katılacağı G7 zirvesinde ortakları ile iklimin korunması konusunda görüş birliğine varacağı sanılmıyor. Trump seçim kampanyası sırasında Paris'te imzalanan tarihi anlaşmadan çekileceklerini duyurmuştu. Konunun çevre sorunu olmaktan çok, ülke ekonomileri açısından bir fırsat olarak değerlendirilmesi G7'yi bloke olmaktan kurtarabilir. İnovasyon ve istihdam artışına Trump'ın itiraz edeceği sanılmıyor.
Ticaret:
G7 zirvesinden önce yapılan temaslar olumlu geçmedi. Trump'ın Perşembe günü Avrupa Birliği (AB) temsilcileriyle yaptığı buluşmalarda görüş ayrılıkları somut bir şekilde su yüzüne çıktı. Trump öncelikle Almanya'yı aşırı ticaret fazlasından dolayı eleştirdi ve bunu yaparken de aşırı sıfatlar kullandı.
Buna karşılık Trump yönetimi serbest ticaretle ilgili çapraşık tutumu yüzünden ortakları tarafından eleştiriliyor. Mart ayındaki G20 buluşmasında serbest ticaretin teyit edilmesine ve korumacı önlemlere karşı çıkılmasına ABD'nin baskısıyla sonuç bildirisinde yer verilmemiş, birkaç hafta önce yapılan G20 maliye bakanları toplantısında da konu gündeme bile alınmamıştı.
Italien G7 Gipfel in Taormina Symbolbild (Reuters/P. Wojazer)
Mülteciler:
Ev sahibi İtalya G7 zirvesi için Akdeniz'deki mülteci trajedisine yakın olan Sicilya'yı seçmesi rastlantı değildi. Konunun, göçün olumlu yanlarını öne çıkaran ayrı bir ortak bildiriyle ele alınmasından vazgeçildi. Çünkü Trump seçim kampanyasında göçe ne kadar karşı olduğunu defalarca dile getirmişti. Bu nedenle mülteciler konusunun G7 zirvesi ortak bildirisine sadece birkaç satırla alınması bekleniyor.
Terörle mücadele:
Yıllardır önde gelen sanayi ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları arasındaki zirve buluşmalarının gündeminden eksik olmayan terörün ne büyük bir sorun olduğu, Manchester'daki bombalı saldırıyla yeniden gözler önüne serildi. ABD Başkanı Trump zengin sanayi ülkelerinin, savunma konusunda yaptıkları gibi terör ile mücadeleye de daha fazla kaynak ayırmalarını istiyor. İngiltere Başbakanı Theresa May ülkesindeki güvenlikle ilgili endişeler nedeniyle zirveyi yarıda keserek Londra'ya dönecek. May, terörle mücadele imkânlarının ele alınacağı Cuma günkü toplantıyı yönetecek. May, internet üzerinden terör propagandası yapılmasının önlenmesine büyük önem atfediyor. Diğer konulardaki görüş ayrılıkları karşısında, terörle mücadelede kararlaştırılması beklenen işbirliğinin G7'nin ‘ekip ruhunu' canlandırması bekleniyor.

dw.de, 26.05.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.