Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Deniz Feneri noterine hapis cezası

Deniz Feneri e.V. yolsuzluk davasında önemli karar!

Deniz Feneri e.V. davası kapsamında tutuklu bulunan Mehmet Gürhan adına Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman için çıkartılan genel vekaletnameyi hazırlayan İstanbul 10. Noteri İsmet Büyükkılıç 1 yıl 10 ay hapis 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta’nın haberine göre mahkeme ayrıca Büyükkılıç’ın 11 ay 8 gün süreyle noterlik yapmasını yasakladı. Hükmün açıklanmasına geri bırakan mahkeme 5 yıllık denetim süresi verdi.

İstanbul 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne görülen duruşmaya, “Resmi Belgede Sahtecilik” ve “Görevi Kötüye Kullanmak” suçlarından 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan İsmet Büyükkılıç geldi. CHP Milletvekili Mahmut Tanal da duruşmaya izleyici olarak katıldı. Duruşmada son sözü sorulan Büyükkılıç eski savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, “Taktir mahkemenin” dedi. Büyükkılıç’ın aynı zamanda oğlu olan avukatı Cüneyt Büyükkılıç ise beraat kararı verilmesini, aksi halde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

HÜKÜM
Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti İsmet Büyükkılıç’ı “Belgede sahtecilik” suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Büyükkılıç’ın cezanın infazından sonra işlemek üzere 11 ay 8 gün süre ile noterlik mesleğinden yasaklanmasına karar vererek, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme heyeti, “Görevi kötüye kullanmak suçundan ise yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

ŞİKÂYETLE ORTAYA ÇIKMIŞTI

İstanbul 10. Noteri olarak görev yapan İsmet Büyükkılıç’a, hakkında Almanya’daki Deniz Feneri e.V davasında ceza alan Mehmet Gürhan’ın yurtdışında tutuklu bulunduğu dönemde Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’a verilen genel vekaletnamenin sahte olduğu yönünde yapılan şikâyet üzerine soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonunda İsmet Büyükkılıç hakkında “Resmi Belgede Sahtecilik” ve “Görevi Kötüye Kullanmak” suçlarından 15 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı.

YARGITAY BERAAT KARARINI BOZMUŞTU
İsmet Büyükkılıç ilk yargılama sonunda, suçlarının sanık tarafından işlendiğinin sabit olmadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin verdiği beraat kararını, dosyada bulunan suça konu vekaletnamenin emanete alınmasını ve sanığın tüm unsurları itibariyle oluşup sübuta eren “Resmi Belgede Sahtecilik” suçundan mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği gerekçesiyle bozmuştu. Yargıtay’ın bozma kararının ardından davaya ilişkin görüşünü açıklayan savcı, İsmet Büyükkılıç’ın “Resmi belgede sahtecilik” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Taraf, 29.12.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.