Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Oran'dan Bozdağ'a 'Balyoz mektubu'

Oran'dan Bozdağ'a 'Balyoz mektubu'

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, 'Balyoz mektubu' gönderdi. Oran, 6 bin 533 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ve yayınlanan TÜBİTAK raporu gibi yeni gelişmeler kapsamında insan haklarının korunması için, 'kanun yararına bozma' yetkisini kullanarak, bu hukuksuzlukların giderilmesi için gereken adımı atmasını istedi

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a mektup yazarak, 2 Mayıs'ta yürürlüğe giren 6533 sayılı Kanunla, Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Sözleşmesi'nin artık uygulanabilir hale geldiğini belirtti. Oran'ın, Bozdağ'a gönderdiği mektup şöyle:

"6533 sayılı Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun 1 Mayıs 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığınca onaylanmış, 2 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bahse konu sözleşme Anayasamızın 90. maddesi gereği kanun hükmünde olup, temel hak ve özgürlüklere ilişkin olması nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda bu sözleşmenin hükümlerinin esas alınması gerekmektedir. Bilindiği üzere sözleşme ile hangi tip dijital verilerin delil niteliğine sahip olduğu da belirlenmiş, hukuka aykırı yollarla elde edilen ve üzerinde manipülasyon yapılmış delillerin geçerli olmadığı hüküm altına alınmıştır.

Kamuoyunda Balyoz adı verilen davada bu sözleşmenin hükümlerine aykırı deliller kullanılmış, otuzun üzerinde ulusal ve uluslararası adli tıp kurumu davanın temeli olan dijital verilerde sahtekarlıklar tespit etmiş, son olarak TÜBİTAK tarafından hazırlanan bir raporda davanın temel delillerinden 5 No'lu harddiskin verileriyle oynandığı ve manipüle edildiği ifade edilmiştir. Bu durum 6533 sayılı Kanun ile belirtilen temel hükümlere açıkça aykırılık taşıdığı gibi, adil yargılanma hakkını da ihlal etmektedir.

Mensubu olduğunuz hükümet tarafından "kumpas" olarak değerlendirilen, usule ve hukuka aykırı uygulamalarla yürütülen bu davada 361 sanık yargılanmış, yüzlerce insanımız özgürlüklerinden mahrum bırakılmıştır.

 

Taraf, 29.05.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.