Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Deniz Feneri'nden Almanya'da hapis yattı ya sonra...

Deniz Feneri'nden Almanya'da hapis yattı ya sonra...

Mehmet Gürhan Almanya'da 6 yıl hapis yatıp çıktı. Yarın İstanbul'a gelip Türkiye'de hala süren davada ifade vedecek.

Cumhuriyet-Almanya’daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmanın Türkiye ayağında yarın yapılacak duruşma ilginç bir tablo ortaya koyacak. Almanya’daki dava kapsamında 2007 yılında tutuklanan ve 6 yıla yakın hapis yatan Mehmet Gürhan cezasını tamamlayarak tahliye oldu. İktidara yakın isimlerin yargılandığı davanın Türkiye’deki yargılama süreci kaplumbağa hızıyla halen sürerken Mehmet Gürhan’ın Çağlayan’daki duruşmaya gelerek sanık sıfatıyla ifade vermesi bekleniyor. Böylece Almanya’da 6 yıla yakın hapis cezası çeken Deniz Feneri sanığı tahliye olup; Türkiye’deki dava sonuçlanmadan savunmasına yetişmiş oldu!..

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya yarın yapılacak duruşmayla devam edilecek. 20 sanıklı davada mahkemeye heyeti savunması alınmayan sanıklar Mehmet Gürhan, Firdevsi Ermiş ile Mehmet Taşkan’ın da aralarında bulunduğu 5 sanığın avukatları tarafından 23 Mayıs’taki duruşmaya hazır edilmesini istedi. Heyet yine Almanya’da ikamet eden sanık Gökhan Gürbüz’ün ifadesinin alınması için ilgili makama yazı yazdı. Mahkeme heyeti davanın yarın yapılacak duruşmasını 24 Mayıs Cuma günü de sürdürmesi bekleniyor.

Gürhan ne demişti?

Deniz Feneri e.V.’nin kurucusu ve dönemin Euro 7 Genel Müdürü Mehmet Gürhan Almanya’daki dava kapsamında 25 Nisan 2007’de Euro 7’ye düzenlenen operasyonla gözaltına alındı, daha sonra tutuklandı. Yargılama sonucu 17 Eylül 2008’de 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gürhan daha az ceza verilmesi için Alman mahkemesiyle suçunu kabul ederek anlaşma yolunu seçmiş ve yargılama boyunca susma hakkını kullanmıştı. Gürhan karar duruşmasında son sözü sorulduğunda, “Yardım paralarını bağışçılara sormadan birtakım faaliyetlerde kullandığımız için üzgünüm. Bunun için herkesten özür dilerim” diye konuşmuştu.

 

Cumhuriyet, 22.05.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.