Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > CHP'lilerin müdahillik talepleri reddedildi

CHP'lilerin müdahillik talepleri reddedildi
Zahit Akman ve Zekeriya Karaman'ın da aralarında bulunduğu 20 tutuksuz sanıklı Deniz Feneri davasının ilk duruşması bugün görülmeye başlandı

Radikal.com.tr - Duruşmada mahkeme heyeti CHP’lilerin davaya müdahillik talebini reddetti. Duruşmada taleplerin değerlendirilmesinin ardından TRT spikerleri tarafından dönüşümlü olarak iddianamenin okunmasına başlandı.

Aralarında RTÜK eski Başkanı Zahit Akman ve Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 20 şüpheli hakkında iddianame düzenlenmiş, iddianamenin gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, iddia edilen suçun işlendiği yerin İstanbul olduğunu belirterek yetkisizlik kararı vermişti. İstanbul’a gelen iddianameyi inceleyen İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği yetkisizlik kararına kabul ederek davanın kendi mahkemelerinde görülmesini karara bağlamıştı. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından davanın ilk duruşması adliyedeki büyük salonda görülmeye başlandı. Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın bulunduğu CHP’liler de izliyor.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nden görülen Deniz Feneri e.V. bağlantılı davanın ilk duruşmasında kimlik tespitlerinin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı İsmail Hakkı Yolmaz, mahkemeye ulaşan bir faksı okudu. Mahkeme Başkanı İsmail Hakkı Yolmaz, davanın müştekilerinden Sadık Deniz adına düzenlenmiş bir dilekçe geldiğini belirtti. Başkan Yolmaz, dilekçede Sadık Deniz’in, şikayetinden vazgeçtiğini belirttiğini açıkladı. Bunun üzerine söz alan müşteki avukatı Zeynel Öztürk, bu dilekçeden haberinin olmadığını belirterek dilekçeyi incelemek için süre istedi. Avukat Öztürk, bu süre içinde Sadık Deniz ile görüşerek faks ile ilgili kendisi ile görüşeceğini söyledi. Avukat Ersan Şen, iddia edilen suçu doğrudan ihbar eden kişi konumunda olan Hatice Yılmaz ve Sadık Deniz isimli iki kişi olduğunu söyledi. Deniz’in, bir şekilde mahkemeye şikayetinden vazgeçtiğine ilişkin bir dilekçe gönderdiğini belirten avukat Şen, Hatice Yılmaz’ın da suçtan doğrudan zarar görmediğinin aşikar olduğunu söyledi.

SAVCI: PARTİLİLER ZARAR GÖRMEDİ

Şikayetten vazgeçme dilekçesinin aslının istenmesine ve aslının mahkemeye gelmesinden sonra bir karar verilmesini isteyen duruşma savcısı, diğer katılma taleplerinin, zarar görme unsurunun gerçekleşmediği gerekçesiyle reddedilmesi yönünde görüş bildirdi. Mahkeme Başkanı Yolmaz, faks yoluyla mahkemeye ulaşan ve Sadık Deniz adına düzenlenmiş vazgeçme talepli dilekçenin aslının istenmesine ve aslının gelmesinden sonra bu konuda bir karar verilmesine hükmettikleri bildirdi. Ayrıca CHP milletvekili Mahmut Tanal ile avukat Zeynel Öztürk’ün de suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesi ile davaya katılma talepleri de reddedildi.

Radikal, 16.01.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.