Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Akman’ın müdahillik talebine ret

Akman’ın müdahillik talebine ret

Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken “resmî belgede sahtecilik ve yetkiyi kötüye kullanmak”la suçlanarak, soruşturmadan alınan Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz hakkındaki davanın görülmesine dün devam edildi
 

Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken “resmî belgede sahtecilik ve yetkiyi kötüye kullanmak”la suçlanarak, soruşturmadan alınan Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz hakkındaki davanın görülmesine dün devam edildi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin baktığı davanın Yargıtay Genel Kurul Salonu’ndaki duruşmasında, Deniz Feneri sanıklarından Zahit Akman savcılardan şikayetçi oldu. Akman, davaya müdahillik talebinde de bulundu. Yargıtay 11. Ceza Dairesi heyeti, Akman’ın müdahillik talebini, “sanıklara yüklenen suçlardan gerçek kişilerin doğrudan doğruya zarar görmedikleri” gerekçesiyle oy birliğiyle reddetti.

 

“Şirketlerle irtibatım yoktu”

Daha sonra Zahit Akman, sanık Nadi Türkaslan ile sanık avukatlarının sorularını yanıtladı. Deniz Feneri soruşturması sırasında şüphelilerin mal varlıklarına el konmasına ilişkin mahkeme kararının bir bölümünün kapatılarak tapuya gönderilmesi nedeniyle ortağı olduğu şirketlerin zarara uğrayıp uğramadığı yönündeki sorulara Akman, şu yanıtı verdi: “Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi 1 Aralık 2009 tarihli tedbir kararını verdiğinde ben RTÜK başkanı olarak görev yapıyordum. Bu nedenle şirketlerle irtibatım yoktu. “Rehber” ve “Hayat” adlı şirketlerde ortaklığım devam ediyordu. Ortaklığım bulunan şirketlerde herhangi bir satış olmadığı için tedbir kararının bu şirketler hakkında uygulanıp uygulanmadığını bilmiyorum. Avukatlarımdan tedbir kararını öğrendiğimde, hem mal varlığına hem de şirketteki ortaklık paylarına el konduğunu duyunca ortaklığımın devam ettiği iki şirkete de el konmuş olacağını düşünerek şikayetçi oldum.” Akman, ekonomik anlamda ciddi mağduriyetler yaşadığını da ifade etti.

Taraf, 30.06.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.