Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Müfettiş yolunu şaşırmış

Müfettiş yolunu şaşırmış

Deniz Feneri savcıları hakkındaki tahkikatı yürüten başmüfettiş yolsuzluk dosyasında

HSYK Başmüfettişi Vedat Ali Tektaş, Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Kayseri Şeker Fabrikası’ndaki yolsuzlukla ilgili davanın 11 hazirandaki ikinci duruşmasında “tanık” sıfatıyla ifade vermesi için çağrıldı. Vedat Ali Tektaş’ın, şeker fabrikasıyla ilgili soruşturmanın başladığı günlerde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 0 312 509 30 40 numaralı telefonundan iddianamede ‘örgüt yöneticiliği ve adil yargılamayı etkilemek’ ile suçlanan avukat Atilla Ersoylu ile yaptığı telefon görüşmesi teknik takibe takıldı. Tektaş’ın Ersoylu’ya telefonda, “savcıyı sustururuz diye para isteyenler var” dediği iddia edildi.

Deniz Feneri savcıları hakkında da tahkikat yürüten Tektaş’ın 13.07.2010 tarihinde Ankara Adliyesi’nin 0 312 509 30 40 numaralı telefondan sanıklara soruşturmanın içeriğine ilişkin bazı bilgileri sızdırdığı belirtiliyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan mahkemeye gönderilen yazıda 0 312 509 30 40 numaralı telefonu Vedat Tektaş’ın kullandığı kesinlik kazandı.

Görüşme kayıtlarının bir nüshası da HSYK’ya gönderildi. Öte yandan, Tektaş, geçtiğimiz günlerde sabit göreve gelmek için kurula dilekçe vermiş, genel kurul tarafından bu talebi kabul edilmişti.

 

Deniz Feneri’ni araştırırken gördü
İddialara göre, Başmüfettiş Vedat Ali Tektaş, Deniz Feneri e.V soruşturmasının şüphelilerin avukatlarının HSYK’ya savcılarla ilgili suç duyurusunda bulunmasının ardından iddiaları araştırması için görevlendirildi. 2 Ağustos’ta savcılar hakkında incelemeyi yürütmek için yaptığı tahkikatta, savcı Mehmet Tamöz’ün başında bulunduğu teknik takip bürosunda Deniz Feneri sanıklarının görüşme kayıtlarını inceledi. İnceleme esnasında, kendisinin de şeker soruşturmasında teknik takibe takıldığını gördü. Bunun üzerine Şeker soruşturmasını yürüten Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin’den soruşturma dosyasını incelemek istediğini belirterek, talep etti. Ancak Tuğtekin, dosyada ‘gizlilik kararı’ bulunduğunu ifade ederek, Tektaş’a evrakları göstermedi. Deniz Feneri savcıları hakkında ‘evrakta tahrifat’ ve ‘görevi kötüye kullandıkları’ konusunda rapor hazırlayan Tektaş, savcı Tuğtekin’e de adliye genelinde en düşük değerlendirme notunu vermişti.

Taraf, 03.06.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.