Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Mağduriyet yok, tehdit var

Mağduriyet yok, tehdit var

HSYK’daki davada savunma yapan eski Deniz Feneri Savcısı Mehmet Tamöz, avukatların şikâyetine ilişkin, “Amaç mağduriyeti gidermek değil, tehdit” dedi
 

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısı hakkındaki soruşturmayı yürütürken dosyadan el çektirilen üç savcıdan biri olan Mehmet Tamöz, iddianameyi hazırlayan savcıyı yaptıkları savunmayı okumamakla suçladı.

Savcı Tamöz, Deniz Feneri şüphelilerin şikâyeti sonrası HSYK’da “evrakta tahrifat” ve “görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle açılan davanın 4 mayısta Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde görülen ilk duruşmasında heyete 61 sayfalık savunma sundu. HSYK’nın ve haklarında iddianame hazırlayan Sincan Cumhuriyet Savcılığı’nın savunmalarını okumadığını, soruşturmayı titiz ve ilkeli yürütmediğini anlattı.

 

“Neden iki yıl beklediler”

Şüphelilerin mağdur oldukları varsayılsa bile, Deniz Feneri soruşturmasını yürüttükleri iki yıl boyunca avukatların neden bu duruma itiraz etmediğine dikkat çeken Tamöz, bu durumun sorgulanmasını istedi. Tamöz, olayı akışını, sonrasında yaşanan süreçleri ve görevi kötüye kullanmadıklarına dair açıklamalarını sıraladığı savunmasında, avukatların şikâyeti tutuklanmaların başladığı iddianamenin yazılma aşamasında yaptıklarını hatırlattı. Tamöz, avukatların bu durumu kendilerine karşı “tehdit” olarak kullanmayı amaçladıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Hukuka aykırı işlem sonucu zarara uğramış olsalardı bu haklarını mutlak suretle kullanacakları da bir gerçekti. Avukatların itiraz etmemeleri, hukuki olmayan yollara giderek “biz bunu ileri aşamada gelişmeler karşısında tehdit olarak kullanırız” düşüncesinin kendilerinde hâkim olduğu sonucu çıkar ki, bu da bir yargı mensubu için düşünülmesi dahi vahim, tehlikeli bir durumdur.”

Taraf, 21.05.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.