Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Aradığınız kayıtlara ulaşılamıyor

Aradığınız kayıtlara ulaşılamıyor

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısıyla yolsuzluk soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, soruşturma kapsamında ortaya çıkan gayrıresmî muhasebe kayıtlarının bir kısmına erişilemediği ortaya çıktı

 

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısıyla yolsuzluk soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, soruşturma kapsamında ortaya çıkan gayrıresmî muhasebe kayıtlarının bir kısmına erişilemediği ortaya çıktı. İddianamede, aralarında Zahit Akman, Zekeriya Karaman ve Mustafa Çelik’in de bulunduğu şüphelilerin şahsi harcamalarını dernek paralarıyla yaptıkları anlatılırken, gayrıresmî kayıtların bir kısmına erişilemediği için yapılan yardımların gerçek miktarının tesbit edilemediği ifade edildi.

Ancak şüphelilerin ev ve iş yerinde 2009 yılında ele geçirilen bilgisayarların hard diskleri silinmesine rağmen teknik bilirkişi sayesinde silinen verilerin geri dönüşümü sağlanabilmişti. Gayrıresmî kayıtların sadece bir kısmına erişildiği belirtilen iddianamede, tamamına neden erişilmediğinin açıklanmaması dikkat çekti.

 

Ucuz mal alıp yüksek fiyat biçmişler

İddianamede yardım amaçlı malların düşük ücretle alınmasına karşın kayıtlara yüksek miktarda geçirildiği ifade edildi. Durum şöyle özetlendi: “Bilirkişi raporunda 14.08.2003 tarih ve 038943 seri numaralı fatura ile 11.04.2003 tarih ve 038553 seri numaralı fatura bedellerinin Türkiye’de Kurulu Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından ödendiği, Deniz Feneri e.V.’nin iki fatura ile toplam 82.616,52 lira bedelli mal almasına rağmen karşılığında 60.727.52 lira ödediği, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ise sadece 2.000.22 lira değerinde mal alımı yapmasına rağmen 23.889,22 lira ödediği yolunda tesbit yapıldığı”

 

Sahte ödendi faturaları düzenlenmiş

Dernek tarafından borç ve alacak kayıtlarında düzenlenen bazı kayıtların da asılsız olduğu ortaya çıktı. İddianamede, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin muhasebe kayıtlarında mal alım bedeli olarak görünen makbuzların karşılığının olmadığı belirtildi.

Taraf, 29.04.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.