Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Deniz Feneri davasından önce hâkim değişikliği

Deniz Feneri davasından önce hâkim değişikliği

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısının eski savcıları Mehmet Tamöz, Nadi Türkaslan ve Abdulvahap Yaren’in yargılanacağı Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin, duruşma öncesi ilginç bir düzenlemeye gittiği öğrenildi

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısının eski savcıları Mehmet Tamöz, Nadi Türkaslan ve Abdulvahap Yaren’in yargılanacağı Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin, duruşma öncesi ilginç bir düzenlemeye gittiği öğrenildi. Başkan Hüseyin Eken, üyeler Kubilay Taşdemir, Halit Baysoy, Mustafa Kılıç ve Hüsamettin Uğur’un görev yaptığı dairede, üye yargıç Halit Baysoy ani bir kararla Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde görevlendirildi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde, “evrakta tahrifat ve görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle 4 mayısta hâkim karşısına çıkacak olan üç savcı için tensip tutağı hazırlandı. Tutanakta üç savcı, sanık olarak yer alırken, davanın müştekisi olarak, Deniz Feneri e.V soruşturmasının şüphelileri Kanal 7 Yönetim Kurulu eski Başkanı Zekeriya Karaman ile RTÜK eski Başkanı Zahit Akman yer aldı. Yargıtay’daki dosyadan, savcılarla ilgili hazırladığı ön inceleme raporunda şüphelilerle ilgili teknik takibi açık eden HSYK Müfettişi Vedat Ali Tektaş’ın ikinci skandal hatası da ortaya çıktı. Zahit Akman, Zekeriya Karaman ve diğer şüphelilerin avukatlarının Sulh ve Asliye Ceza Mahkemeleri’ne başvurmalarına rağmen, erişemediği tutuklamaya sevk tutanağının bir sureti Tektaş’ın hazırladığı dosyadan çıktı. Avukatlar, mahkemelere itiraz etmelerine rağmen, savcıların yazdığı tutuklamaya sevk kararını alamamışlardı. Daha önce hazırladığı ön inceleme raporunda soruşturma kapsamında yapılan teknik takip ve bu takipte yer alan isimleri deşifre eden müfettiş Tektaş’ın tutuklamaya sevk evrakının bir örneğini, şüphelilerin ve avukatlarının rahatlıkla erişebileceği savcılarla ilgili yürüttüğü soruşturma dosyasına eklediği anlaşıldı.

Taraf, 03.04.2012


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.