Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Anayasa görüşmesine Deniz Feneri itirazı

Anayasa görüşmesine Deniz Feneri itirazı

Yeni anayasa konusunda görüş ve öneri alınacak

TBMM Uzlaşma Komisyonu, bünyesinde oluşturduğu alt komisyonlar aracılığıyla toplumun tüm kesimlerinin yeni anayasa konusundaki görüş ve önerilerini alacak. Yeni anayasaya ilişkin yazılı görüş iletmek isteyenlerin çalışmalarını 31 Aralık 2011 tarihine kadar TBMM’ye göndermelerini isteyen komisyon, geçtiğimiz haftadan itibaren ise yeni anayasa önerisinde bulunan kurum ve kuruluşları sözlü olarak dinlemeye başladı. Sivil toplum örgütleri ve derneklerin görüşünü almakla görevlendirilen alt komisyon ise ilk dinlemelerini 5 Aralık Pazartesi günü yapacak. Alt komisyon bu toplantısında TÜSİAD, MÜSİAD, TESEV, Diyanet Vakfı ve Hacıbektaş Kültür Derneği’nin görüş ve önerilerini gönderecekleri temsilcilerinden sözlü olarak dinleyecek. Bu komisyon görev alanına giren azınlık cemaatlerine de yeni anayasa önerilerini soracak.

Söz konusu alt komisyonun üyesi CHP’li Uzlaşma Komisyonu üyesi Atilla Kart, çalışmaları kapsamında Fener Rum Patrikhanesi’ni de TBMM’ye davet etmeyi düşündüklerini söylerken, sayıları çok fazla olan derneklerden hangilerini dinleyeceklerine ilişkin ise üye sayısı, şube sayısı gibi kriterleri dikkate alacaklarını kaydetti. Kart, “Ancak aradığımız kriterler tutsa bile Deniz Feneri gibi hakkında soruşturma, kovuşturma bulunan şaibeli kurum ve organizasyonların yeni anayasa konusunda görüşünün sorulmasını doğru bulmuyorum” diye konuştu.

Anayasa’ya bireysel silahlanmanın önlenmesine yönelik hüküm konulması gerektiğini düşündüğünü ifade eden CHP’li Kart, UMUT Vakfı’nın komisyonca dinlenmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Vatan, 03.12.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.