Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Gayrıresmî kayıt itirafı

Gayrıresmî kayıt itirafı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Deniz Feneri e.V soruşturmasında ‘şüpheli’ olarak ifade veren Kanal 7 İnt TV eski yöneticisi Şahin Küsmüş’ün, şirket hesaplarının iki ayrı muhasebe kaydı ile tutulduğunu itiraf ettiği ortaya çıktı
 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Deniz Feneri e.V soruşturmasında ‘şüpheli’ olarak ifade veren Kanal 7 İnt TV eski yöneticisi Şahin Küsmüş’ün, şirket hesaplarının iki ayrı muhasebe kaydı ile tutulduğunu itiraf ettiği ortaya çıktı.

Taraf, Almanya’dan Türkiye’ye gelirken Frankfurt Havalimanı’nda gözaltına alınan ve üzerinde yapılan aramada Kanal 7 İnt TV için hazırlanan malî rapor ile Deniz Feneri e.V evrakı bulunan Şahin Küsmüş’ün 23 Nisan 2011’de verdiği ifadeye ulaştı. Şirkette çalışma izni olmayanların çalıştırıldığını, bunların ücretlerinin resmî kayıtlarda yer almadığını belirten Küsmüş, ifadesinde şunları anlattı: “Bazılarının resmi ücretlerinden başka ücret aldıklarını personelle yaptığım görüşmelerden öğrendim. Gözaltına alındığımda Türkiye’ye mutad olarak geliyordum. Yanımda Kanal 7 İnt TV için hazırlanmış mali rapor vardı. Havaalanında gözaltına alınmadan birkaç gün önce Deniz Feneri e.V’nin bir elemanı Deniz Feneri e.V’ye, Alman makamlarından gelen bir yazıyı getirerek, tercüme etmemi istedi. Yazı, Deniz Feneri e.V’nin malvarlığının bir kısmına süreli olarak tedbir konmasına yönelikti. Ben de yazıyı yanıma alıp havaalanına gitmiştim. Belgeyi Zekeriya Karaman’a götürüyordum.

 

Sen acemilik yapmışsın

Ücret durumunu Zekeriya Karaman’a sorduğumu hatırlıyorum. Gayrıresmî ücretleri kendim kayıtlarıma avans olarak kaydettim. Şirkette tesbit ettiklerimi görüşmek üzere Türkiye’de, Mustafa Çelik ve İsmail Karahan ile toplandık. Ben, Kanal 7 İnt’in dahil olduğu Euro 7’de tesbit ettiğim olumsuzlukları bu toplantıda dile getirdim. Zekeriya Karaman, gayrıresmî ücretlerle ilgili olarak Erdoğan Kara ile görüşmemi istedi. Erdoğan Kara’nın yanına gittim. Yanımda Gökhan Gürbüz de vardı. Erdoğan, ne resmi ne de gayrıresmî ücreti kabul etti. Bunun üzerine ben yeniden Zekeriya Karaman’ın yanına gittim. Karaman bana ‘Sen acemilik yapmışsın, yanında Gökhan varken böyle bir şey konuşmayacaktın’ dedi.”

Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, soruşturma kapsamında 11 Temmuz 2011’de tutuklanmış, 21 Ekim 2011 tarihinde tahliye edilmişti.

Taraf, 05.12.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.