Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > AKP’ye para aktarılmadı

AKP’ye para aktarılmadı

Deniz Feneri soruşturmasında AKP’ye para aktarıldığına yönelik somut delile ulaşılamadığı öğrenildi. Bazı şüphelilerin bazı AKP’lilerle ilişkisi ise dikkat çekti
 

Almanya’daki Deniz Feneri e.v Derneği’nin Türkiye uzantısı ile ilgili soruşturmada görevden alınan savcılar ve davanın yeni atanan savcılarının bu dernekten AKP’ye para aktarıldığına dair somut bir delile ulaşamadıkları öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2008 yılında başlatılan soruşturmanın başındaki üç savcının görevden alınması soruşturmanın siyasi bir yönü olup olmadığını akıllara getirmiş, dernek kasasından AKP’ye para aktarılıp aktarılmadığı yönündeki tartışmaları alevlendirmişti.

 

Almanya’daki inceleme

Adli kaynaklardan alınan bilgiye göre, 2008 yılından bu yana soruşturmayı yürüten üç savcının görevden alınma sürecine kadar yaptıkları incelemelerde dernek kasasından AKP’ye para aktarıldığı yönünde bir bulguya rastlamadığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre savcılar soruşturma kapsamında Ocak 2011’de Almanya’ya gittiler, orada Alman savcılarla ve dernekle bağlantılı tanıklarla görüştüler. Yapılan tüm incelemelerde dernek kasasından AKP’ye para aktarıldığına dair en ufak bir bulguya rastlanmadı. Ancak soruşturmada şüpheli olarak görülen kişilerden bazılarının AKP içerisindeki birkaç şahıs ile olan ilişkisi dikkat çekti.

 

Yeni savcılar da bulamadı

Soruşturmayı yürüten savcıların 26 Ağustos’ta dosyadan el çektirilmesinin ardından dosyayı incelemesi için görevlendirilen savcılar Veli Dalgalı ve Hakan Pektaş da yaptıkları incelemede soruşturmanın siyasi bir partiye uzandığına dair en ufak bir bulguya rastlamadılar. Hem eski savcıların hem de yeni savcıların soruşturmada AKP ile alakalı yolsuzluk tespitinde bulunmaması ancak AKP içerisinde birkaç kişinin şüphelilerle olan ortaklıkları dikkat çekici olarak nitelendi.

Taraf, 06.10.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.