Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Deniz Feneri köstebeğini bir hafta içinde açıklayacağım

Deniz Feneri köstebeğini bir hafta içinde açıklayacağım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Feneri e.V davasında iddia ettiği 'köstebek'i bir hafta içinde açıklayacağını söyledi.

Partisinin grup toplantısı sonrasında TBMM'deki makamında bazı gazetecilerle sohbet eden Kılıçdaroğlu'na, 'PKK'yı fonlayan Alman vakfı' tartışması hatırlatılarak, "Siz neden köstebek bakanı açıklamıyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Kılıçdaroğlu, "(Başbakan Erdoğan) Belki 'yoktur bakan' diyecek. O da bana desin ki, sen açıkla. Söz veriyorum açıklayacağım. Bir iki bilgiye ihtiyacım var. Onlar gelince açıklayacağım, söz. Bir dahaki salı grup toplantısında açıklarım." diye konuştu. "Gelmesini istediğiniz bilgi bakanın kimliği mi?" sorusuna da "Hayır, kimliği belli. Kimliği siz de iyi biliyorsunuz. (Erdoğan) 'kanıtlarsan ben kapının önüne koyarım' derse mesele yok. Tavrını bir bilelim bakalım." cevabını verdi.

CHP lideri, grup konuşmasında ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Alman vakıflarından yardım alan belediyeleri hemen açıklaması gerektiğini, aksi takdirde suç işlemiş olacağını savundu. Erdoğan'ın bu konuda önce CHP'li belediyeleri suçladığını, ardından çark etmeye çalıştığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Şerefli bir başbakan ise bu konudaki bilgi ve belgeleri hemen halkın önünde açıklasın." dedi. Güney Kıbrıs'ın Akdeniz'de petrol arama çalışmaları üzerine bölgeye gönderilen Piri Reis gemisi için de "Piri Reis iman kuvvetiyle gitti, bakalım ne olacak?" ifadelerini kullanan CHP lideri, Türkiye'nin Suriye'de yaşanan olaylara karşı tavrını da eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Suriye'ye karşı yanlış bir politika uyguladığını ve 1 milyar liralık ticari zarar gördüğünü savundu. Kılıçdaroğlu, partili belediyelere yönelik operasyonları değerlendirirken de "Bir anlamda devlet terörü var CHP'li belediyeler üzerinde." iddiasında bulundu.

Bu arada CHP'liler, Abant'ta kampa girecek. CHP'li milletvekilleri, 7 Ekim Cuma günü Taksim Abant Oteli'ne giriş yapacak. Toplantı, cumartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayacak. Yeni başlayan yasama yılında, çoğu yenilenen CHP milletvekillerinin, birbiriyle kaynaşmasını da amaçlayan toplantıda, yeni dönemde partinin izleyeceği yol haritası belirlenecek. Toplantının gündeminde Türkiye'nin sorunları, yeni anayasa çalışmaları ve Kılıçdaroğlu'nun gezileri yer alacak.

Zaman, 05.10.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.