Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Deniz Feneri’nde valilik bağlantısı

Deniz Feneri’nde valilik bağlantısı

Deniz Feneri e.V soruşturmasında, dernek kasasına giren paraların valilik ve kaymakamlıklara fakirlik yardımı için başvuran vatandaşlara dağıtılmış gibi gösterildiği ortaya çıktı

 

Deniz Feneri e.V soruşturmasında, dernek kasasına giren paraların valilik ve kaymakamlıklara fakirlik yardımı için başvuran vatandaşlara dağıtılmış gibi gösterildiği ortaya çıktı. Fakir vatandaşların kimlik bilgilerini derneğe veren valilik ve kaymakamlıklar mercek altında.

Deniz Feneri e.V soruşturmasının görevden alınan üç savcısı, dernek kasasından çeşitli illerde yaşayan 600 vatandaşa yapılan yardımları mercek altına almıştı. Dosyayı devralan savcılar da vatandaşların dernekten yardım alıp almadığına ilişkin bilgi istedi. 600 kişiden yaklaşık 500’ünün Deniz Feneri e.V’den yardım almadığını belirttiği, geri kalanının ise ‘biz yardım aldık ama valilik ve kaymakamlıktan’ şeklinde cevap verdiği öğrenildi. Bunun üzerine savcılar, fakir vatandaşların kimlik bilgilerini ‘özel hayatın gizliliği’ ilkesini ihlal ederek, devlet kurumu olmayan bir yardım derneğine veren kaymakamlık ve valilikleri mercek altına aldı.

 

Liste Almanya’dan çıktı

Alınan bilgiye göre, Deniz Feneri e.V soruşturmasını yürüten üç savcı ocak ayında Almanya’ya soruşturma hakkında bilgi almak için gittiğinde, Türkiye’de binlerce kişiye yardım yapıldığına dair makbuzlara ulaştılar. Savcılar makbuzların örneklerini alarak Türkiye’ye döndüklerinde yardım yapıldığı iddia edilen şahıslardan bilgi istediler. Yardım almış gibi gösterilen vatandaşların bilgisine başvurulduğunda düzenlenen faturaların sahte olduğu ortaya çıktı.

 

Sahte imzalar tesbit edildi

Yapılan araştırmalarda “yardım alındı” belgelerinin üzerindeki imzaların da sahte olduğu tesbit edildi. Gelişmeler üzerine ilgili kaymakamlıklardan ve belediyelerden vatandaşların kimlik bilgilerinin ne amaçla verildiğine dair bilgi istendi. Söz konusu kaymakamlıkların Elazığ, Giresun, Kilis, Kastamonu’ya bağlı Tirebolu, Sarız, Eğirdir, Azdova, Pavok, Karakoçan, Sütçüler, Kozak, Basgil, Ferizli, Araç, Pazaryeri, Gördes, Gölova, Bulancık, Kovancılar olduğu öğrenildi.

Taraf, 01.10.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.