Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > AKP’li başkan ifade verdi

AKP’li başkan ifade verdi

Deniz Feneri davasında arama kararını şüphelilere sızdırdığı iddia edilen ve ‘köstebek’likle suçlanan Kırıkkale Belediye Başkanı Korkmaz, savcıya ifade verdi

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Almanya bağlantılı Deniz Feneri e.V soruşturmasında Kanal 7’ye yapılan baskından bir gün önce Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik’i cep telefonuyla aradığı ortaya çıkan AKP’li Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz ‘şüpheli’ sıfatı ile savcıya ifade verdi.

Korkmaz’ın sorgusuna, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 26 ağustosta Deniz Feneri e.V soruşturmasını yürüten üç savcıyı görevden almasının ardından dosyanın teslim edildiği savcılar Veli Dalgalı ve Harun Tektaş’ın yanı sıra soruşturmadan sorumlu Başsavcı Vekili Harun Kodalak da girdi.

Korkmaz’ın saat 10.00’da başlayan ifadesi 11.45’te sona erdi. Alınan bilgiye göre Korkmaz’a soruşturma kapsamında 16 Ekim 2009’da yapılacak aramaları önceden bilip bilmediği, Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik’le ilişkisi soruldu. Korkmaz’a 14 Ekim’de Mustafa Çelik ile cep telefonundan yaptığı görüşmenin tapeleri gösterildi ve neden ev telefonundan görüşmeye devam etmek istediğini açıklaması istendi. Korkmaz’ın ‘köstebeklik’ suçlamasını reddettiği öğrenilirken, Çelik ile yakın dost olduğunu zaman zaman telefon görüşmeleri yaptığını, söz konusu tarihte yapılan görüşmenin de bunların bir parçası olduğunu anlattığı öğrenildi.

 

Savcılar sordu, cevabımızı verdik

Korkmaz ifadesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sayın savcımız basında çıkan haberlerle ilgili bilgime başvurdu. Biz de ifademizi verdik. Oradaki genel şeyleri söyledik. Soruşturmanın gizliliği esası çerçevesinde ayrıntıya girmemiz mümkün değil. Ama benimle ilgili basında çıkan haberler, sizin de bildiğiniz şeyler. Bize sordular biz de cevabımızı verdik.”

Taraf, 14.09.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.