Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Görevden alma kararı şaşırtmadı

Görevden alma kararı şaşırtmadı

DENİZ Feneri e.V. soruşturmasının Türkiye bağlantılarını araştıran savcılara HSYK’nın görevden alma kararı aynı gün iletildi

 

Deniz Feneri e.V soruşturmasında görevden alınan savcıların yakın çevrelerine, HSYK’nın kararına şaşırmadıklarını söyledikleri öğrenildi. Deniz Feneri soruşturmasında evrakta tahrifat yapmakla suçlanan savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz ile ilgili toplanan HSYK 2. Dairesi, müfettişlerin savcılar hakkında istediği tedbir kararını (yer değiştirme veya açığa alma) oy birliği ile reddetti. Öte yandan kurul, savcılar hakkında kovuşturma açılmasına üçe üç oy ile karar verdi.

Kovuşturma öncesi savcılardan son savunma alınıp alınmaması hususunda yapılan oylamada ise 4’e 2 oy çokluğu ile son savunmanın alınmasına karar verildi. Kurul kararının görevden alınan üç savcıya gün içerisinde ulaştığı öğrenilirken, savcıların yakın çevrelerine “Böyle bir kararı bekliyorduk. Şaşırmadık” dedikleri öğrenildi.

 

Savcıların durumu kurul gündeminde

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyadan el çektirilen savcılar, yedi gün içerisinde kurula son savunmalarını iletecekler. Savcıların savunmalarını vermelerinin ardından kurul, kati kararını yapılacak ilk toplantıda verecek. Öte yandan kurulun savcılar hakkında evrakta tahrifat nedeniyle yargılanmaları yönünde karar verilirse, savcılar hakkında disiplin soruşturmasının karara bağlanması için yargılama sürecinin tamamlanması beklenecek. Savcılar hakkında yargılama açılması halinde sürecin en az iki yıl sürebileceği belirtiliyor.

 

İfadem dosyada, ben açıklayamam

Deniz Feneri soruşturmasında ifade veren Kanal 7 Bilgi İşlem Sorumlusu Cüneyt Kavasoğlu, Taraf’ta yayımlanan çifte muhasebe kaydını itiraf ettiğine yönelik haberlerle ilgili açıklama yaptı:

“Deniz Feneri e.V soruşturması kapsamında o dönem soruşturmayı yürüten savcılara vermiş olduğum ifadeler, gizlilik kararı olan dosyada yer almaktadır. Bu yüzden de ifadelerimi kamuoyuyla paylaşamıyorum. 6 Eylül 2011 Salı günkü Taraf gazetesinde Arzu Yıldız imzasıyla yayınlanan haberdeki bana ait olduğu iddia edilen ifadelerin gerçek dışı olduğunu beyan etmiştim. Bu açıklamam hala geçerlidir.

Taraf gazetesinin bugünkü (9 Eylül 2011Cuma) tarihli sayısında, haberi yapan Arzu Yıldız, bana ait olduğunu iddia ettiği ifadeyi -üzerinde gizlilik kararı olan- dosyada gördüğünü beyan etmektedir. Buradan yola çıkarak Arzu Yıldız Hanım’a, bana ait olduğunu iddia ettiği ifadeleri, hiçbir yorum katmadan, imzalı ifade metninin tamamını Taraf gazetesinde yayınlaması ve böylece gerçeklerin ortaya çıkması için yardımcı olması çağrısında bulunuyorum.”

Taraf, 10.09.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.