Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > 600 kişiye Deniz Feneri sorgusu

600 kişiye Deniz Feneri sorgusu
Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmanın Türkiye ayağını yürüten ve ocak ayında iki hafta süreyle Almanya'da incelemelerde bulunan Türk savcıların Türkiye'ye dönüşlerinin ardından ilk ciddi adımı attıkları ortaya çıktı.

ANKARA - Cumhurieyet gazetesinin haberine göre, Ankara Basın Savcısı Nadi Türkaslan ve ekibi aralarında 17 ilin bulunduğu; ilçelerle birlikte 60’ı bulan cumhuriyet savcılıklarından, “Almanya’daki dernekten bağış yoluyla para yardımı aldığı belirtilen isimler ile bu bağışın alındığını onaylayan muhtarların” talimatla ifadesine başvurulmasını talep etti.

Talimatla ifadesi alınması istenen isimlerin sayısı yaklaşık “600 kişiyi” buluyor. Bu kişilere, “Makbuzlardaki imza sizin mi? Makbuzlarda yazılı miktarı bağış olarak aldınız mı? Aldıysanız makbuzda yazan rakamla, size bağış yapılan rakam aynı mı” soruları yöneltilecek. Almanya’daki yargılama sırasında Deniz Feneri e.V’nin bağış paraları Türkiye’de Kanal 7-Deniz Feneri Yardımlaşma Derneği organizasyonu altında dağıtıldığı belirlenmişti. Alman yargısı kriminal incelemelerde çok sayıda bağış makbuzunun “sahte” olarak düzenlendiğini tespit etmiş, yargılama sonucunda hapis cezası alan Deniz Feneri e.V’nin son başkanı Mehmet Taşkan ile Deniz Feneri e.V ve Euro 7’nin muhasebecisi Firdevsi Ermiş; İstanbul’da Kanal 7’nin merkez binasının üçüncü katında bağış makbuzlarının doldurulduğuna ve yapılan bağış miktarlarının gerçeği yansıtmadığına yönelik önemli itiraflarda bulunmuştu.

İki ay önce Almanya’da Deniz Feneri e.V davasıyla ilgili binlerce belgeyi inceleyen Ankara Basın Savcısı Türkaslan ile ekibinin Ankara’ya dönmelerinin ardından soruşturma kapsamını genişlettiği belirlendi. Frankfurt’ta Deniz Feneri e.V davasının belgelerini inceleyen Türk savcılar binlerce yardım makbuzunu inceledi, birer örneklerini de Ankara’daki soruşturma dosyasına koydu. Cumhuriyet’in İstanbul’daki Sarıyer ve Tuzla cumhuriyet savcılıklarındaki kaynaklardan edindiği bilgiye göre Ankara’da Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmanın Türkiye ayağını yürüten savcılar, “Deniz Feneri e.V’nin Türkiye’ye gönderdiği bağış paralarının yardım amacıyla dağıtıp dağıtılmadığı, dağıtıldıysa yardım makbuzlarında gösterilen rakamla verilen rakamın aynı olup olmadığının” araştırılması için çok sayıda ismin ifadesine başvurulmasını istedi. Bu şekilde şu ana kadar 17’si il olmak üzere 60’a yakın savcılığa başvuru yapıldığı öğrenildi.

Radikal, 11.03.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.