Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Deniz Feneri AP'nin gündeminde

Deniz Feneri AP'nin gündeminde
Deniz Feneri davası Avrupa Parlamentosu'nun gündemine taşındı. AP'nin Türk kökenli Hollandalı üyesi Emine Bozkurt, Avrupa Parlamentosu'na verdiği önerge ile "Mağdurlar için ne gibi önlemler aldınız?" diye sordu. Deniz Feneri davasının örnek gösterildiği önergede, bu tür kuruluşlara karşı ne gibi önlem alındığı soruldu.
 
 Almanya'daki Deniz Feneri davası Avrupa Birliği'nin de gündeminde.

Avrupa Parlamentosu'nun Türk kökenli Hollandalı üyesi Emine Bozkurt, Deniz Feneri davası için verdiği soru önergesiyle yeşil sermaye mağdurlarının sorunlarını Avrupa Parlamentosu'na taşıdı.

Önergede, şu sorular yönlendirildi:

* Avrupa Birliği Konseyi, raporunda mağduriyetlerin giderilmesi için Türkiye ile işbirliği talebini dikkate aldı mı?

* Avrupa Birliği Konseyi, Deniz Feneri ve benzeri kuruluşlardan mağdur olanlara "tazmin" olanakları ve Avrupa'da etkin durumda olan bu "hileli" şirketlerin kapatılması için Türk hükümeti ile işbirliği için neler yapmıştır?

* Avrupa Birliği Konseyi merkezi Lahey'de bulunan Avrupa Soruşturma Bürosu'na başvurup soruşturma talep etti mi?

* Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu'nda mağdurlara destek için çalışma yapılması gerektiğini kaydetmiştir. Bu teklif ne zaman hayata geçecektir?

Avrupa Parlamentosu'nun Sosyalist grup üyesi olan Emine Bozkurt, önergede hem Avrupa Birliği Komisyonu'nun ilerleme raporunda hem de Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporunda Deniz Feneri konusunun yer aldığını hatırlattı.

Bu tür holding ve derneklere karşı önlem alınmasını istedi.
 
cnnturk.com, 26.07.09

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.