Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Adalet Bakanı'ndan ilginç ima

Adalet Bakanı'ndan ilginç ima 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Deniz Feneri davasına bakan iki savcının görevden alınmasında, "soruşturmaya burnunu sokmakla" suçladığı Adalet Bakanı Sadullah Ergin'den yanıt geldi. Ergin, görevden alınan savcıların Kemal Kılıçdaroğlu'na dosyaya ilişkin bilgi sızdırdığını ima etti.
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Deniz Feneri soruşturmasını yürüten iki savcının görevden alınmasıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Sayın Başbakan ve Adalet Bakanı bu soruşturmaya burunlarını niçin sokmuşlardır?" eleştirisine yanıt verdi.

Ergin, Deniz Feneri davası sanıklarının, soruşturmayı yürüten iki savcının, mahkeme kararında tahrifat yaptığını HSYK'ya şikayet ettiklerini, kendisinin de HSYK Başkanı sıfatıyla buna onay verdiğini söyledi. Ergin, "Adalet Bakanı, Anayasa gereği soruşturma kararına onay veren makamdır ve müdahalesi bununla sınırlıdır. Sayın Başbakanımızın en ufak bir dahli söz konusu değildir olamaz zaten" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun aynı açıklamada soruşturma dosyasını incelediği ve içinde çok ciddi deliller bulunduğu yönündeki sözlerini hatırlatan Ergin, CHP lideri ile savcılar arasında bağlantı olduğunu ima etti. Ergin, şunları söyledi:

"Soruşturulan kişilerin kendilerinin bilmediği, delil ve iddialar soruşturmaya muhatap olan kişilerin avukatlarından saklanan belgeleri ve dosya içeriğini sayın Kılıçdaroğlu nasıl görmüştür? Nasıl bunları incelemiştir ve bunların ciddi delil olduğuna nasıl kanaat getirmiştir? Bu dosya içerisinden sayın Kılıçdaroğlu'na servis mi yapılmaktadır, yoksa gerçekten Kılıçdaroğlu, bu dosyanın içeriğini bilmemekle beraber kamuoyu oluşturmak amacıyla gerçeğe aykırı beyanda mı bulunmuştur?" dedi.
 
Hürriyet, 30.08.2011

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.