Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > MASAK, Deniz Feneri’ni araştırıyor

MASAK, Deniz Feneri’ni araştırıyor

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), 46 bankaya yazı göndererek aralarında Kanal 7 yöneticileri ile RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da bulunduğu kişiler ve ortağı oldukları şirketlerin hesap hareketlerini istedi.

ANKARA - MASAK bu doğrultuda Türkiye’ye gönderildiği belirtilen paraların izini sürecek ve hesapların kara para aklanması amacıyla kullanılıp kullanılmadığı araştıracak.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre; Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK), Almanya ve Türkiye’deki Deniz Feneri derneklerinin yöneticileri hakkında soruşturma yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile başlattığı kara para incelemesi, bankalara uzandı.

MASAK Türkiye’de faaliyet yürüten 46 bankaya yazı göndererek, aralarında Kanal 7 yöneticileri ile RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da bulunduğu kişiler ve ortağı oldukları şirketlerin hesap hareketleri istedi.

MASAK bu doğrultuda Türkiye’ye gönderildiği belirtilen paraların izini sürecek ve hesapların kara para aklanması amacıyla kullanılıp kullanılmadığı araştıracak.

Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin Almanya’da kurulan Deniz Feneri e.v. derneğinde yardım için toplanan paraların yasadışı yöntemlerle Türkiye’deki bazı şirket ve isimlere aktarıldığına yönelik kararının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı geniş kapsamlı bir soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, Almanya ve Türkiye’deki Deniz Feneri derneklerinin yöneticileri, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ve RTÜK Başkanı Akman’ın da aralarında bulunduğu 6 kişinin, yardım amaçlı toplanan paraların farklı amaçlarla kullanılması eylemiyle ilgileri olup olmadığını araştırmaya başladı. Bu kapsamda MASAK, söz konusu 6 kişinin mal varlıklarını incelemeye aldı. Bu kişilerin varsa ortağı oldukları şirketlerin mal varlıklarının da incelenmesi kararlaştırıldı.

Talimat üzerine harekete geçen MASAK, inceleme kapsamında, bu kişilerin kişisel hesaplarıyla, ortağı oldukları şirketlerin hesaplarına yasal olmayan yollardan para girişi olup olmadığını araştırıyor. MASAK, yardım amacıyla toplanan ve yasadışı yollardan Türkiye’ye sokulan “kara paranın” bu kişilerin hesaplarına aktarılarak aklanıp aklanmadığını inceliyor.

ntvmsnbc.com, 22.02.09


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.