Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Binlerce Euro 'muavin defteri'yle transfer edilmiş

Binlerce Euro 'muavin defteri'yle transfer edilmiş

 

 

Binlerce Euro 'muavin defteri'yle transfer edilmiş

 

 

 

Almanya'da ikincisi süren dava dosyasındaki belgeler arasında çıkan muhasebe kayıtlarında, şüphelilerin birçok kez para transferinde rol aldıkları öne sürüldü.

Deniz Feneri soruşturması kapsamında tutuklanan Kanal 7 yöneticileri Zekeriya Karaman, İsmail Karahan, Mustafa Çelik ve RTÜK Üyesi Zahid Akman’a yüzlerce soru yönelten savcıların elinde Almanya’daki Deniz Feneri eV’nin paralarının Türkiye’ye nasıl ve ne miktarlarda taşındığını gösteren belgeler de yer aldı. Almanya’da ikincisi süren dava dosyasındaki belgeler arasında çıkan muhasebe kayıtlarında, şüphelilerin birçok kez para transferinde rol aldıkları öne sürüldü.

Soruşturmanın Türkiye ayağını yürüten Ankara Başsavcılığı’na da ulaşan belgeler, Alman polisinin Deniz Feneri eV’ye yaptığı baskında ele geçirilmişti. ‘Muavin defteri’ adıyla tutulan kayıtlara göre elden para transferi yaptığı öne sürülen kişi sayısı 10. Zekeriya Karaman ve Zahid Akman’ın yanı sıra Kanal 7 yöneticileri Harun Kapıyoldaş, İsmail Karahan, Deniz Feneri eV yöneticileri Mehmet Gürhan, Mehmet Taşkan, Firdevsi Ermiş ve Gürhan’ın kayınpederi İzzet Kurum’un para trafiğinde ‘kurye’ oldukları iddia ediliyor.

2003-2006 arasında
İddialara göre 24 Ocak 2003’te başlayan elden para transferi 26 Nisan 2006’ya kadar devam etti. Bu dönemde transfer edilen para miktarı ise 7 milyon 158 bin 500 euro. 38 kez para transferine aracılık ettiği kayıtlara geçen Zekeriya Karaman’ın adı listenin en üst sırasında. İlk kez 24 Ocak 2003’te 100 bin euro taşıyan Karaman 2006 ortalarına kadar para transferinde yer aldı. Kayıtlarda para transferinde Karaman ve Zahid Akman’ın yakın ilişki içinde oldukları görüldü. 29 Temmuz 2003 tarihli kayıtta Akman’ın, Karaman’a 25 bin euro teslim ettiği bilgisi yer aldı. Yine belgelere göre 2 Aralık 2004’te Akman eliyle Karaman’a 200 bin euro teslim edildi. 19 Şubat 2005’teki kayıtta ikili arasında teslim edilen para miktarı ise 300 bin euroydu. 13 Temmuz 2005’te RTÜK üyeliğine seçilen Akman’ın o tarihten sonra para transferi veya teslim alımında yer almadığı anlaşılıyor. Para transferinde rol alan isimlerden biri de İzzet Kurum. Kurum, Deniz Feneri eV’nin eski başkanı Mehmet Gürhan’ın kayınbiraderi. Kurum’un Almanya’dan getirdiği parayı Karaman’a verdiği savunuluyor.

Deniz Feneri eV paralarının Türkiye’ye taşınmasında aracılık eden Akman ve Karahan dahil 11 isim, Almanya’da ikincisi süren soruşturmada şüpheli konumda.

41 milyon euro
Deniz Feneri eV soruşturmasında 41 milyon euro bağış toplandığı belirlenirken 17 milyon euro’luk kısmının Türkiye’ye gönderildiği saptanmıştı. Türkiye’ye gönderilen paradan 8 milyon euronun Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’ne aktarıldığı belirlenirken, kalan kısmının akıbeti ise ortaya çıkmamıştı.
 

Radikal, 12.07.2011 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.