Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Almanya’dan ‘bir numara’ya tebligat

Almanya’dan ‘bir numara’ya tebligat

TÜRKİYE’DEKİ Deniz Feneri Davası kaplumbağa hızıyla sürerken Frankfurt Mahkemesi, eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7’nin sahibi Karaman’a bir numaralı sanık sıfatıyla tebligat yaptı.

 

Almanya’nın Frankfurt eyaletinde sonuçlandırılan ilk Deniz Feneri davasında, “asıl failler” olarak tanımlanan ancak haklarında dava açılması için Türkiye’den dosya beklenen eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7’nin patronu Zekeriya Karaman’a ilişkin yürütülen adli süreç tamamlandı. Akman ve Karaman artık resmen sanık oldu.

Almanya’da davaların resmen açılabilmesi için sanıklara tebligat yapılmış olması gerekiyor. Mahkeme şimdi sanıkların tebligatı aldıklarının kendilerine bildirilmesini bekliyor. Tebligatın sanıkların ellerine ulaştığı bilgisinden sonra dava resmen açılacak.

 

Tebligatı bekliyoruz

Gazeteport’un haberine göre, davaya bakan Frankfurt Mahkemesi’nin Hâkimi Wienz şu açıklamaları yaptı: “Frankfurt Mahkemesi’nde yeni bir Deniz Feneri davasının sanığı oldukları Zekeriya Karaman, Zahid Akman ve diğer sanıklara tebliğ edildi. Tebligatımız ellerine ulaştı mı, bunu henüz bilmiyoruz. Tebligatın ellerine ulaşıp, ulaşmadığını ilgili mesai arkadaşlarıma sordum. Ancak onlar da, tebligatın sanıklar ve avukatlarına ulaşıp, ulaşmadığı konusunda bir bilgilerinin henüz olmadığını ifade ettiler. Sanıkların davadan kaçmaları halinde ne olacağı konusunda şu anda bir spekülasyon yapmak istemem. Önce bir durumu görelim."

 

Dosyayı beklemedik

Frankfurt Savcılığı Sözcüsü Doris Müller-Scheu da Karaman ve Akman’ın resmen sanık haline gelmesi süreci hakkında şu bilgileri verdi: “Bu şahıslar hakkında Ankara’ya yöneltmiş olduğumuz adli yardım talebimize yaz aylarında cevap geldi. Ancak Ankara’nın cevabı hem gecikmiş olduğu, hem de biz bu davayı Ankara’dan gelecek cevabı beklemek zorunda olmadan, elimizdeki bilgilerle açabileceğimize karar vererek, dosya gelmeden önce dava açılması talebini Frankfurt Mahkemesi’ne sunmuştuk. Ankara’dan hem bazı bilgilerin toplanmasını hem de şüphelilerin sorgulanmasını istemiştik. Bize yollanan dosyada bildiklerimiz dışında ne kadar yeni bilgi sunulduğu mahkeme sürecince belli olacak."

Taraf, 23.10.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.