Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > ‘Köstebek’ eski bakanla ortak çıktı

‘Köstebek’ eski bakanla ortak çıktı

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısı ile ilgili soruşturmada ‘şüpheli’ olan ve Kanal 7 yöneticilerinin evinde yapılacak aramaları önceden haber verdiği iddia edilen Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz hakkında Almanya’nın yakalama kararı çıkardığı öğrenildi

 

Almanya’daki Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye uzantısı ile ilgili soruşturmada ‘şüpheli’ olan ve Kanal 7 yöneticilerinin evinde yapılacak aramaları önceden haber verdiği iddia edilen Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz hakkında Almanya’nın yakalama kararı çıkardığı öğrenildi. Korkmaz’ın ayrıca Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la İstanbul’da 1998’de kurulan Nehir Medya Yayıncılık Filmcilik Tanıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş kurucuları arasında yer aldığı belirlendi.

Deniz Feneri soruşturmasında gözaltına alınacak sekiz isim arasında ‘şüpheli’ olarak yer alan AKP’li Belediye Başkanı Veli Korkmaz, 2004’te Almanya’daki YİMPAŞ soruşturmasında da gündeme geldi. Darmstadt Savcılığı’nın 18 Şubat 2004 tarihli yazısında, YİMPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar’la birlikte bu ülkede dolandırıcılıkla suçlanan Korkmaz için “Yabancılar Dairesi tarafından aranmaktadır” deniyor. Korkmaz’ın o dönemde YİMPAŞ’ın Ankara temsilciliği yaptığı öğrenildi.

 

Atalay ile iş ortağı

Bir polis memurundan aldığı bilgiyi Beşir Atalay’ın İçişleri Bakanlığı yaptığı dönemde Özel Kalem Müdürü’ne aktardığı öne sürülen Korkmaz’la Atalay’ın iş ortağı olduğu öğrenildi. İstanbul’da 1998’de kurulan Nehir Medya Yayıncılık Filmcilik Tanıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş kurucuları arasında Atalay, Korkmaz ile birlikte Deniz Feneri davasının tutuklu sanığı Zahid Akman’ın adı da yer alıyor.

 

Avukattan tape açıklaması

Öte yandan soruşturma kapsamında tutuklanan Zahid Akman’ın Avukatı Hakan Yıldız, Taraf’a yaptığı açıklamada, “Savcılar arama kararını 15 ekimde aldılar. Dolayısıyla 14 ekimde söz konusu kişilerin köstebeklik yapması mümkün değil. Varsayımlarla ‘köstebeklik’ suçlaması yanlış” dedi.

Taraf, 03.09.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.