Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Hukuksuzluk yok ki itiraf edelim

Hukuksuzluk yok ki itiraf edelim

Görevden el çektirilen Deniz Feneri Savcıları “Tahrifatı itiraf ettiler” haberine kızdı: Tahrifat da yok hukuksuzluk da

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevden alınan eski Deniz Feneri e.V savcıları Yenişafak’ın sürmanşetine taşıdığı “Savcılar tahrifatı itiraf etti” iddiasını yalanladı. Savcılar, “ortada bir hukuksuzluk yok ki itiraf edip, kabullenelim” dediler.

Deniz Feneri e.V soruşturması savcıları, soruşturma kapsamında tutuklanan Zahit Akman ve Zekeriya Karaman’ın avukatları tarafından “evrakta tahrifat” suçlaması ile Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayet edilmişlerdi. Kurulun savcılar hakkında incelemesi henüz sonuçlanmadan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı yürüten savcılar Abdulvahap Yaren, Mehmet Tamöz ve Nadi Türkaslan’ı görevden almıştı. Başsavcılığın görevden alma kararını kendilerine ilettiklerinde soruşturmaya devam etmek istediklerini belirten savcılar, evrakta tahrifat yaptıkları yönündeki iddiaları yakın çevrelerine değerlendirdi.

Alınan bilgiye göre, görevden alındıktan sonra sessizliğini koruyan savcılar, Yenişafak Gazetesi’nde önceki gün yayınlanan “Savcılar tahrifatı itiraf etti” haberi üzerine yakın çevrelerine, “Biz hukuksuz bir işlem yapmadık ki itiraf edelim. Her şey usulüne uygun olarak gerçekleşti” dedi.

Soruşturmadan el çektirilen savcılardan Mehmet Tamöz ise HSYK’ya yaptığı savunmasında mahkeme kararının üzerinin kapatılmasının usulüne uygun olarak yapıldığını söylemiş, yazılı savunmasında da, bu uygulamada kasıt, ihmal aranmaması gerektiğini belirterek, avukatların suçlamalarını reddetmişti.

 

Eski Özel Kalem: Kimseyle görüşmedim

Bu arada soruşturmayı yürüten savcılar Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün görevden alınmasına sebep olarak gösterilen “köstebek operasyonu” ile ilgili tartışmalar da devam ediyor. Görevden el çektirilmemeleri halinde savcıların, bu hafta başında Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz ve eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın özel kalem müdürünü gözaltına aldıracaklarını Taraf duyurmuştu.

Soruşturma kapsamında zanlıların ev ve iş yerlerinde 15-16 Ekim 2009 tarihinde yapılacak aramaları 14 ekimde Beşir Atalay’ın Özel Kalem Müdürü aracılığı ile öğrenen Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, aynı gece Kanal 7 yöneticilerinden Mustafa Çelik’e bilgi vermek ile suçlanıyordu. Suçlamalar konusunda Taraf ’a konuşan Korkmaz, “Mustafa benim üniversiteden arkadaşım. O tarihte neler konuştuğumuzu hatırlamıyorum. Ancak kendisi ile sık sık görüşürüm” demişti.

Öte yandan köstebek iddiaları ile ilgili İçişleri Bakanı eski özel kalem müdürü” olarak adı geçen Burdur Valisi Süleyman Tapsız, bir açıklama yaptı. Söz konusu dönemde İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Kalem Müdürü olarak görev yaptığını belirten Vali Tapsız, ‘’Anılan konuya ilişkin iddialar doğru değildir. Bu konuya ilişkin hiç kimse ile herhangi bir irtibatım ve telefon görüşmem kesinlikle söz konusu olmamıştır’’ dedi.

Mevcut İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Abdurrahman Akdemir ise 2011’de göreve getirildiği için olayla ilgisinin bulunmadığını açıklamıştı.

Taraf, 05.09.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.