Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Deniz Feneri > Yaren: İki yıldır aklınız neredeydi

Yaren: İki yıldır aklınız neredeydi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 ağustosta görevden alınan eski Deniz Feneri savcılarından Abdulvahap Yaren’in savunmasına Taraf ulaştı
 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 ağustosta görevden alınan eski Deniz Feneri savcılarından Abdulvahap Yaren’in savunmasına Taraf ulaştı.

Soruşturma kapsamında şüpheli olarak görülen zanlıların mallarına uygulanacak tedbir kararının (b) ve (c) bendinin kapatılmak suretiyle ilgili tapu dairesine gönderilmesine şüpheli müdafilerinin itirazını reddettiği gerekçesi ile suçlanan Yaren savunmasında amacın savcıları davadan uzaklaştırmak, şüphelilerin adaletin elinden kurtulmasını sağlamak olduğunu savundu. Yaren, “Ben yıllarını bu mesleğe veren bir savcı olarak bu tür taşra mantığı ile üretilmiş numaraları yutmadım, umarım hakkında karar verecek merciler de yutmaz” dedi. Yaren, bazı şirket hissedarlarının mağdur edildiğini iddia eden avukatların o tarihten bu yana karara itiraz etmediklerini hatırlattı.

Yargısal faaliyet uyarısı Yaren savunmasında durumu şöyle özetledi: “Kurulunuzun soruşturma konusu bir savcı olarak şüpheli avukatlarının talep dilekçesine red mütalaası yazmak ise bu eylem bir yargısal faaliyet konusudur. Soruşturma konusu yapılmaz. Eğer herhangi bir mahkeme veya Cumhuriyet Savcısının ulaştığı hukuksal sonuç soruşturma konusu yapılacak ise Yargıtay’dan bozma kararı verilen tüm dosyalarda yargı mensubu usul ve yasaya aykırı davrandığı için soruşturmaların muhatabı olması gerekir.”

 

Akıl ve vicdan sahibi anlar

Yaren, avukatların kararın tapu dairesine gönderildiği tarihten bu yana geçen 2 yılı aşkın bir süre içerisinde herhangi bir yargı merciine başvurmadıklarını hatırlattı.

Şikâyetin gözaltlarının devam ettiği süre içerisinde yapılmasına dikkat çeken Yaren şunları söyledi: “Şikâyetçi Zekeriya Karaman ve Zahid Akman ve bunlar adına dilekçeyi veren vekillerin, haklarında yapılan 2008\2111 sayılı dosyadaki delilleri karatmaya yönelik eylemlerinin bir uzantısı olduğu gibi soruşturmayı baskı altına alarak, haklarında delil toplayan ve soruşturmayı tamamlama noktasına yaklaştıran savcıları taraf konumuna sokarak evraktan el çektirmeye çalıştıkları ve bunu bir taktik olarak kullanmaktadırlar. Amaç bellidir. İftira ve soruşturma savcılarını soruşturmadan uzaklaştırmak.”

Taraf, 06.09.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.