Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Darbenin finansmanı terör ödeneği sağlanacak

Darbenin finansmanı terör ödeneği sağlanacak

GÖLCÜK DONANMA’DAN ÇIKAN BALYOZ BELGELERİ ŞÜPHELERİ SİLİYOR

Balyoz Darbe Planı’nın hayata geçirilmesinde kullanılacak finansmanın Genelkurmay’ın Terörle Mücadele kapsamında tahsis edilen ödeneğinden transfer edilmesi planlanmış

Askeri Casusluk Soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı’na yapılan baskında ele geçirilen ve Bayoz Darbe Planı davası delilleri arasına giren belgelere göre, darbenin finansmanının ‘terörle mücadele ödeneğinden’ sağlanması planlanmış. 2003 tarihli Balyoz Darbesi Suga Planı kapsamında hazırlanan planın, 2010 tarihinde güncellenmesinin bile hesaplanması dikkat çekti.

ÖDENEKTEN TRANSFER ÇALIŞMASI

“Ödenekler” konulu B. Ali Tavlayan imzalı Aralık 2002 tarihli belgede “SUGA Harekat Planlama faaliyetleri esnasında ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin tedariki maksadıyla; Genelkurmay Başkanlığı’na ‘Terörle Mücadele’ kapsamında tahsis edilen ödenekten transfer yapılması çalışmalarına devam edilmektedir. Eyem safhasında ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin planlama grubu tarafından ivedilikle projelendirilmesi ve harekat ihtiyaç analizlerinin  yaptırılması gerekmektedir” deniliyor.

PLANLARI YENİLEMEDE SORUN VAR

Kafes Eylem Planı ve Balyoz davaları sanığı Tuğamiral Fatih İlğar imzalı ‘gizli’ ibareli bir yazıda “SUGA Harekat Panı kapsamında bilgilerin güncellendirilmesi için Genekurmay İstihbarat Başkanığı’ndan gerekli yardım alınamamaktadır” ifadelerine yer veriliyor. Mühendis Yüzbaşı Gürkan Koldaş imzalı ve Kasım 2002 tarihli “Malzeme talebi” konulu bir yazıda da Suga planı için Genelkurmay’da istenilen teknik malzemenin alınamadığı anlatılıyor.

GENELKURMAY BAŞKANI’NA BYPASS

Engel oluşturan Genelkurmay desteğini aşmak için yapılan girişimlerde belgelerde yer aldı. “2004-yedek-plan hazırlık” adı klasördeki, Albay Mustafa Karasabun adına imzaya açımış begede, “1. SUGA Harekat Planı icrasında; Ege denizine icra edilen tatbikatarda Yunanistan ile çatışmaya varmayan gerginliği tırmandırıcı durumar oluşturulması maksadıya, icra edilecek faaliyetlerde harekat serbestisini ve insiyatifi elde bulundurmak üzere, EK’te listelenen angajman kuralarının iptal yetkisinin Genekurmay Başkanı yerine Deniz Kuvvetleri Komutanına verilmesinin uygun oacağı değerendirilmektedir” deniliyor. 

Manşetlere de Balyoz indi

Gölcük Donanma Komutanlığı’ndan çıkan Balyoz Darbe Planı ile ilgili belgeler, medyanın bir kısmı tarafından görmezden gelindi.

Balyoz belgeleri Doğan Grubu’na bağlı Hürriyet, Milliyet, Vatan ve Radikal gazetelerinden sadece Radikal’de manşet oldu. Hürriyet ile Posta gazeteleri haberi hiç görmedi. Milliyet sadece iç sayfalarında yayınlarken, Vatan gazetesi ise birinci sayfada kullandı. Balyoz haberlerini görmeyen diğer gazeteler ise Cumhuriyet, Sözcü ve Yeniçağ gazetesi oldu. 

Aramalar kayıt altında

Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’nda Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen ve Ali Haydar’ın 6 Aralık’ta yaptıkları aramanın kamera kayıtları ortaya çıktı. Arama zeminin sökülmesiyle başlıyor ve poşetler içinde belgeler ve dokümanlar bulunuyor. Bütün bulunan malzemeler tek tek tutanak altına alınıp çuvallara yerleştirilip mühürleniyor.

Suga’ya karşı çıkanlara makinalı silahla gözaltı 

Ocak 2003 tarihli Oramiral Özden Örnek imzalı belgede, Suga Harekat Planı’na karşı çıkacak komutanlar için ne yapılacağına dair yazı yer alıyor. “GİZLİ” ibareli yazıda, “SUGA Harekat Panı’nın icraasında ek listede belirtilen Komuta Kademesi tarafından ilgili reaksiyonların gösterilmesine engel olan Komutanların 1. Ordu Koumutanığından alınacak müsaadeye bağlı olarak geçici-sürekli olarak tevkif edilmesi veya yetki devri içeren tebligatın yapılması maksadıya Ankara, İzmir, İstanbul Böge Koordinatörerince 2 güvenilir subay tefrik edilecek, görevendirilen personele zati tabancası haricinde ateş gücü ve mermi kapasitesi yüksek birer silah tahsis edilecek, icra edecekleri görevlere ilişkin yeminli muhtıra imzaattıracaktır” deniliyor. Bu emrin hayata geçirildiğine dair ise Abdulah Gavremoğlu imzalı 10 Ocak 2003 tarihli “GİZLİ” ibareli yazıda “Görevlendirilen personele MS-5 Makineli tabanca tahsis edilmiş, yemin ettirilerek muhtıra imzalatılmıştır” ifadesine yer veriliyor.

 Star, 21.01.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.