Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’un ölüm listesi Gölcük’te bulundu

Balyoz’un ölüm listesi Gölcük’te bulundu

Gölcük’teki Donanma Komutanlığı’nda bulunan belgeler ‘Balyoz Darbesi’nin suikast planlarını ortaya koydu: Dink, Mahçupyan, Bartholomeos, Nişanyan, Mutafyan hedefteydi

 

Şantaj ve askerî casusluk iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Deniz Kuvvetleri Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramada ele geçirilen çuvalların içinde yer alan ve Balyoz Darbe Planı davasının ek delilleri olarak değerlendirilen 43 klasör, sanıkların avukatlarına dağıtıldı.

DVD ortamında dağıtılan 43 klasördeki yeni bilgi ve belgeler Balyoz Darbe Planı’nı pekiştirirken, cuntanın hazırladığı korkunç ölüm listesi de ele geçirildi. 2003 yılına ait Balyoz Planı’nın devamı niteliğinde belgelerde aralarında dört yıl önce öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in de bulunduğu 19 kişinin öldürülmesi hedefleniyor. Belgelere göre suikast için bir ekip bomba eğitimi aldı.

 

Darbe karşıtı Ermeniler

Altı nolu çuvaldan çıkan belgelerde 2007’de silahlı saldırı sonucu öldürülen Hrant Dink’in 2003 yılından beri “hedef şahıs” olduğu belirlendi. Azınlıkların fişlendiği ORAK Planı’nda tahrip ve bomba imha kursu alan üç jandarma personelinin hedefinde iki Ermeni gazeteci daha var: Etyen Mahçupyan ve Sevan Nişanyan.

Hedefte olmalarının nedeni ise “Darbe Karşıtı Ermeni Basını” olarak gösteriliyor.

 

34 kişilik ölüm timi

Azınlıklara yönelik suikast planları bununla sınırlı değil. Ele geçen belgelere göre SAKAL planında Bartholomeos, Maroviç ve Mutafyan’ın da hedef olduğu görülüyor. Suikastı gerçekleştirmek için dört jandarma personelinin görevlendirildiği tesbit edildi.

11 No’lu CD’deki belgelere göre operasyonlar gizli bir tim tarafından gerçekleştirilecek. Farklı rütbelerdeki 34 subaydan oluşan timin listesinde 19 isim yer alıyor.

 

Yakalanırsak ‘oyun’ deriz

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan belgeler arasında çıkan beş nolu harddiskte Balyoz kapsamında hazırlanan Oraj Planı’nın kayıp ekleri ve öncesinde hazırlanan listeler yer aldı. Plana göre bütün telefonları dinlenen dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Cumhur Asparuk’un sıkıyönetimin ilan edilmesinin ardından zorla emekliye sevk edilmesi hedefleniyor.

 

Komutandan gizleyin

İşte Gölcük’ten çıkan Oraj’ın ayrıntıları: Sıkıyönetim İlanından Önceki Zamanda Yapılacak Faaliyetler: Harp Akademileri K.lığında yapılan hazırlıkların Hava Kuvvetleri Komutanı tarafından öğrenilmesi engellenecek, Komutana (Cumhur Asparuk) gelecek her türlü bilginin önü kesilecektir. Harp Akademileri K.lığında yapılan hazırlıkların öğrenilmesi durumunda çalışmaların jenerik Harp Oyununa yönelik hazırlıklar olduğu bildirilecek, bu konu ivedilikle özel kurye aracılığı ile Harp

Akademileri Komutanı’na iletilecektir. Komutanın ve ailesinin tüm programları yakından takip edilecek, askerî ve sivil tüm telefonları dinlenecek ve Harp Akademileri K.lığına raporlar gönderilecektir. Komutan ile yakın temasta bulunan ve şüpheli hareketleri gözlenen şahıslar yakından takip edilecek ve tüm telefonları dinlenecektir.

 

Ege uçuşları için baskı yapılacak

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda çalışan ve Oraj Hava Harekat Planı’nda öngörülen faaliyetlere destek vermeyecek personel önceden tesbit edilecektir. Bu hususta yapılacak çalışmalar dikkat çekmeyecek şekilde ve gizlilik içerisinde yürütülecektir. Ege uçuşlarının sayısının artırılmasına yönelik olarak Komutan üzerinde baskı oluşturulacak, gerekirse sert önlemlerin alınması gerektiği her fırsatta ve her kademede Komutana söylenecektir.

 

‘Asparuk hasta oldu’ deyin

Sıkıyönetimin ilan edilmesinden sonra yapılacak faaliyetler: Komutanın yurtdışında olması durumunda ataşelik vasıtası ile Komutanın yurda dönmesi sağlanacaktır... İstihbarat Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Ziya Güler başkanlığında bir heyet tarafından Hava Orgeneral Cumhur Asparuk Ankara’ya getirilecektir. Komutanın kendi isteği ile emekli olmasına dair dilekçeyi imzalaması sağlanacaktır. Sıkıyönetim süresince Komutanın emniyeti alınacak ve kontrol altında tutulacaktır...

Sıkıyönetim Basın ve Halkla İlişkiler Merkezi ile koordineli olarak kamuoyuna Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Cumhur Asparuk’un sağlık problemleri sonucu kendi isteği ile emekli olduğu açıklanacaktır. Hava Orgeneral H. İbrahim Fırtına’nın üstün vasıfları ön plana çıkartılıp, yeni Hava Kuvvetleri Komutanı’nın askeri ve sivil kamuoyu tarafından desteklenmesi sağlanacaktır.

 

Darbeyi üstlerine gizlice indirin

Donanma Komutanlığı’nda ele geçen belgelerde Balyoz Planı’nda yer alan Oraj ve Suga Harekât Planı’na ilişkin çalışmalarda gizliliğe büyük önem verilmesi isteniyor. Ek 2 klasörde yer alan Orgeneral Çetin Doğan adına imzaya açılmış ‘Muhabere’ başlıklı belgede, “Görüşmelerde sabit ve cep telefonları kullanılması mecburiyetinde kalındığı takdirde ‘Bilinmesi gereken prensibine’ riayet edilecek ve Kod Tablosu kullanılacaktır” ifadesi yer alıyor.

Belgede ayrıca 3 Şubat 2003 tarihli Orgeneral Özden Örnek adına imzaya açılmış Suga Harekât Planı’nda rutin faaliyetler dışında sivil hatlardan Suga’ya yönelik özel konular konuşulmaması, askeri hatlardan yapılan görüşmelerde gizlilik prensibine riayet edilmesi vurgulanıyor.

9 Şubat 2003 tarihli Orgeneral H.İbrahim Fırtına adına imzaya açılmış Oraj Hava Harekât Planı’nda ‘Koordinasyon’ başlığı altında; “Özel görevli personel harekata ve görevlerine ilişkin hiçbir surette amirleri dahil olmak üzere hiç kimse ile konuşmayacak, harekat zamanına kadar tam bir gizlilik içerisinde bilmesi gereken prensibini uygulayacaktır” deniyor.

Donanma Komutanlığı’ndaki aramada ele geçen “5 NOLU DİSK\D\İKK\GENKURBSKTAKDİMİ \rk\Gelenler” isimli klasörde ve yine bu klasördeki “Birleştir” isimli klasörde, 3 Mart 2003’teki seminerden önce Balyoz Darbe Planı’nın hazırlık çalışmasının yapıldığını ortaya koydu. “ÇOK GİZLİ” ibareli Ocak 2003 tarihli Hava Harp Akademisi Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Korcan Pulatsü tarafından Orgeneral H.İbrahim Fırtına’ya hitaben yazılan bir sayfalık metinde, Albay Y. Ziya Toker koordinatörlüğünde bir Harekat Planlama Grubu’nun oluşturulduğu ve “Oraj Hava Harekat Planı’nın hazırlık çalışmalarına başlandığı belirtiliyor.

 

Cemaate ajan sızsın

Belgelere göre camilere yönelik saldırı planını içeren ‘Çarşaf’ ve ‘Sakal’da eylem öncesi ‘Tahrik Timi’ oluşturularak cami cemaati içirisine sızması planlanmış. Provokatif eylemleri işleyecek ‘Tahrik Timi’nin “Ekip liderinin talimatları doğrulsunda takipkontrol ve yönlendirmesi”ne göre hareket etmesi isteniyor. Emniyet, Göcük Donanma Komutanlığı’nda ele geçen belgelerin Balyoz Harekat Planı’nda yer alan bilgileri teyit eden veriler olduğunu tesbit etti. Emniyet raporunda şu tesbitler yer aldı: “Soruşturma kapsamında elde edilen 12 Eylül 1980 askeri darbesine ait dokümanlar, yine bu dokümanlardan özetlenmiş ana konu başlıkları ve plan semineri esnasında 12 Eylül’den örnekler verilmesi hususları birlikte değerlendirildiğinde, 12 Eylül belgelerinin seminerden önce incelenip bilgi sahibi olunduğunu ve bu şekilde Çetin Doğan’a bilgi verildiğini gösterir niteliktedir.”

 

Öcalan’a komşu geliyormuş

Balyoz Darbe Planı ile ilgili olarak ele geçen yeni belgelere göre darbe sonrası gözaltına alınacakların bir kısmının İmralı ve Yassıada’ya gönderileceği öğrenildi. 5 No’lu hardiskte ele geçen belgelerde Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gözaltına alınacak “hassas şahısların” bu adalara nasıl transfer edileceği ile ilgili Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ayrıntılı ait yazışmalar yer alıyor. Bu yazışmalarda adalara yapılacak olan transfer şöyle yer alıyor:

“Jangenkom tarafından gözetim altına alınacak hassas şahısların (bürokrat, yerel yönetici, medya mensubu vb.) Yassıada ve İmralı’ya transfer edilerek gözetim süresince bahse konu adalarda tutulmasının uygun olacağı bildirilmiştir.”

Belgede bu nedenle komutanlık emrine alınacak gemilerin isimleri bildiriliyor. Bu nedenle Yassıada ve İmralı adasında ön keşif yapılması istenen üç ayrı belgede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan subayların ismi yazılı.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanı tutuklansın

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda çıkan belgeler arasında Suga Eylem Planı’nın yanı sıra bugüne kadar çıkmamış yeni ek belgeler bulundu. Altı nolu çuval ve beş nolu harddiskten çıkan belgere göre dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya’nın tutuklanması isteniyor.

Belgede tutuklanacak diğer 15 kişinin ismi de yer alıyor:

Ankara bölgesi: Metin ATAÇ, E. Uğur YİĞİT, U. Ömer ESENTÜRK, Engin HEPER, Necati KURT, H. Ömer AKDAĞLI.

İzmir bölgesi: Yener KARAHONOĞLU, Nusret GÜNER, Bülent BOSTANOĞLU, Ahmet AKSOY, Ahmet ŞENOL, Hüseyin ÇİFTÇİ.

İstanbul bölgesi: Altaç ATILAN, O. Metin AÇIMUZ, E. Murat BİLGEL.

Taraf, 20.01.2011


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.